04 Şubat 2021

Uluslararası Vogue Güzellik Editörlerinden Haute Couture Moda Haftası Notları

YAZI: TİSH WEİNSTOCK

DERLEYEN: BAHAR ERGEL

valentino SS21 paris haute couture week

Valentino’nun dümdüz saçları ile altın yüz boyamalarından Dior’un tarot kartlarından ilham alan taçlarına, Fendi’nin ışıltılı ten makyajından Chanel’in belirgin kaşlara uluslararası Vogue güzellik editörleri onları büyüleyen anları bizlerle paylaştılar.

Pariste iki yılda bir düzenlenen Couture Moda Haftası Ocak ayının son haftasına renk kattı. Günümüzün acımasız gerçeklerinden bir kaçış sağlamaya çalışan tasarımcılar 2021 İlkbahar/Yaz için bizi beklendik maceralara sürükledi. 

Konu güzelliğe gelince, fantastik özelliklere sahip bir karışımdan söz edebiliriz. Vogue’un küresel güzellik ve stil editörleri ve yönetmenlerinden en sevdikleri trendleri 2021 İlkbahar/Yaz sahnelerinden seçmelerini istedik.

"Couture şovlarında romantik, ruhani, çiçeklerle kaplı güzellik anları açısından sıkıntısı olmasa da (Dior! Giambattista Valli! Chanel!) benim açımdan Schiaparelli idi. Daniel Roseberry, boncuklu kirpiklerin ve katmanlı olması için siyah bir pelerin üzerine dikilmiş binlerce altın boncukla yeniden tasarladığı yeni bir saç tanımıyla maskara üzerindeki detaylarla sınırları zorladı. Ayrıca mükemmel şekilde jelleşmiş, titizlikle çevrilmiş yaldızlı bir başlık vardı. Bunu görmeyi herkes sever.

Celia Ellenberg, beauty director, American Vogue 

 

"Kim Jones’un Fendi couture şovunda Sam McKnight’ın ıslak görünümlü heykel saçlarına doyamadım. Romantik, modern, sanatsal ve zamansızdı. Couture'un tümüyle ilgili olması gereken fantezi ve tiyatro unsurlarından yararlandı ve yine de inanılmaz derecede havalı ve şık hissettirdi. Şovda gerçek hayattan büyük küpeleri ve mikro süslemeli çantalarıyla ilgili çok fazla ayrında vardı, ancak bir süre bej mücevherli emaye saç aksesuarlarına takıntılı kalacağım. "

Jessica Diner, güzellik direktörü, British Vogue

 

“Giambattista Valli, tüm o muazzam tül elbiselerle harika bir şekilde çalışan saç hacimleriyle oynadı. Makyaj sanatçısı Karin Westerlund'un çalışmalarına kesinlikle bayılıyorum. Odile Gilbert de saçtan sorumluydu ve bize fiyonklar, ipek kurdeleler ve taze çiçeklerle harika Marie Antoinette havasını verdi."

Alyona Ponomarenko, güzellik baş editörü, Vogue Ukrayna

 

“Valentino'daki altın aydınlatmalar, Pat McGrath ekibi tarafından hem erkeklere hem de kadınlara uygulandı. Pierpaolo Piccioli'nin yıllardır savunduğu kapsayıcılık ve çeşitlilik ruhu… Ayrıca, Francesco Pegoretti’nin tarot kartı karakterlerine Dior’da hayat veren masalsı saçları." 

Frédérique Verley, güzellik ve sağlık baş editörü, Vogue Paris

 

“Dior: çok renkli saçlar - çok çılgın, çok serseri ve çok özel. Valentino: Mariacarla Boscono modelindeki ekstra uzun ve düz saç - pandemi kısıtlamalarıyla birçok kadın saçlarının uzamasına izin vermek zorunda kaldı ve saçlarının doğallığını keşfettiler. Kırmızı dudaklar için Schiaparelli, çünkü kırmızı kırmızıdır. Daima güçlü, cesur, ateşli. Onu seviyorum. Giambattista Valli kabarık saç stilleri için çok peri ve rüya gibi oldukları için rüya görmemiz gerekiyor. Alexis Mabille: kırmızı dudaklar."

Susanna Macchia, güzellik ve özellik editörü, Vogue Italia

 

“Viktor ve Rolf: yarısı punk ve yarısı 1980'ler. Makyaj sanatçısı David Koppelaar, yeraltına taşınan masalların duygularını uyandıran parlak allıklar, soluk gümüş göz kapakları, metalik karışımlar ve dudaklar tasarladı. Bugün ihtiyacımız olan şey, pigmentlerde somutlaşan bir cesaret sunumu. "

Claudia Valdez, güzellik editörü, Vogue Mexico ve Latin Amerika

 

"Chanel’in çiçekli taçları. Ortasında hassas şekilde çizilmiş düz saç stilleri ile çiçek çocuk dokunuşuyla parlak gür çiçekler arasındaki zıtlığı özellikle heyecan verici buluyorum. "

Stephanie Neureuter, baş kreatif direktör ve güzellik direktörü, Vogue Almanya

 

“Chanel’in şık saçları ve mat makyajı kesinlikle sevdim. Çok doğal ve takması kolay, ancak bakırımsı kahverengi gölge gözleri gerçekten öne çıkarıyor. "

Michalina Murawska, moda ve güzellik direktörü, Vogue Polonya

 

“Giambattista Valli'deki saç stillerini beğendim, koleksiyonun ruhuyla çok uyumlu. Saçın doğasını başa yapıştırarak "gizleyen" yumuşak görünümler veya katı saç stilleri ile yansıtılan bu zamanlarda, Valli’nin saçının kendi kahramanı. Odile Gilbert, onu değerli bir hammadde olarak ele aldı ve kabarıklığın zengin ve lüks olabileceğini gösterdi. Hacimle oynamak bir zanaat ve ustalık egzersizidir. "

Carmen Lanchares, güzellik direktörü, Vogue İspanya

 

“Valentino'daki makyajla ilgili özellikle sevdiğim şey, minimalist görünen aynı zamanda cömert miktarda parıltılı olmasıydı. En sevdiğim görünüm, düz, ultra uzun saçlı ve altın ışıltıyla kaplı bir yüze sahip olandı. Tipik bir göz alıcı görünüm değil, düpedüz fütüristik."

Nicola Vidic, kıdemli güzellik editörü, Vogue Almanya

 

“Hollandalı model Jill Kortleve’nin Chanel'deki düzden daha düz bob'u yıllarca dalgalı Fransız kız saçlarına göz diktikten sonra saç düzleştiricilerime aşık olmamı sağladı. Valentino'daki ipeksi saç stilleri ile artan bir duyguydu. (Ayrıca Jill’in mükemmel kaşlarına sahip olabilir miyim?) "

Nathalie Wouters, editör yardımcısı, Vogue Hollanda

 

“En sevdiğim görünüm Giambattista Valli'den geldi. Saç stillerini seviyorum çünkü hala fantastik ve canlı bir şeye ihtiyacımız var, özellikle de bu sert gri günlerde."

Valerie Zhang, güzellik direktörü, Vogue China

valentino SS21 paris haute couture week

Fendi'de Sam McKnight'ın ıslak deniz kızı saçı hile yaptı ve ben sadece ona baktım. Islak saç stilleri zaten uzun süreli bir trend haline gelmesine rağmen asla sıkıcı olmuyorlar. Fendi'nin modelleri, denizin derinliklerinden çıkan Yunan tanrıçalarına  benziyordu. Ve mücevherin makyajla uyumunu çok sevdim. Peter Philips sedefli parlaklığı saçtan cilde ustaca aktardı. "

Arina Shabanova, güzellik editörü, Vogue Russia

 

"Rahul Mishra'nın güzelliği 2021 ortamımı tanımlıyor: gür kaşlar, esnek dudaklar, yeterli öz bakım ve iyi uykunun sonucu olan nemli bir cilt ile yeterince bakarsanız kendini gösterecek eğlenceli bir renk tonu.”

Sneha Mankani, güzellik editörü, Vogue India

 

"Pembe pas rengi göz farı ile kalanmış göz kapaklarının egzotik çiçek kronları ve son derece şık saçlarla eşleştirildiği Chanel'deki soğukkanlı cazibeye bayıldım."

Dana Koh, güzellik editörü, Vogue Singapore

valentino SS21 paris haute couture week

"Bridgerton'ın ilk sezonunu henüz tamamlamışken, Giambattista Valli'deki abartılı kabarıklıkları memnuniyetle karşıladım. Regency'den daha çok 1960'lardan esinlenmiş olsalar da tüyler, kurdeleler ve çiçeklerle tamamlanan hacimli kreasyonlar en iyi türden zirvede yer alıyordu."

Remy Rippon, kıdemli güzellik ve sağlık editörü, Vogue Australia

 

"Pat McGrath görünümünü yenemezsin. Valentino'daki yaldızlı elmacık kemikleri ve şakalar fantastik ve giyilebilirlik arasındaki çizgide salınarak, bir couture sunumu için doğru miktarda ışıltılı tiyatroya sahip altın bir parıltı verdi."

Michaela Somerville, güzellik editörü, Vogue Arabia

 

“Pandemi nedeniyle yüzümüzü kaplayan maskelerle, doğal cilde daha çok odaklanıyoruz ve konuşmayı gözlerimizin yapmasına izin veriyoruz. Bu yüzden Chanel'deki kırmızı göz farı ve Lucia Pica’nın doğal ve temiz cildini sevdim.

Emiko Koichi, güzellik editörü, Vogue Tayland

 

"2020 birçokları için zor bir yıl olsa da, Valentino’nun 2021 couture şovu için Pat McGrath’ın ışıltılı altın makyajı, önümüzdeki yıl için pozitiflik duyguları ve umut aşılayan, canlandırıcı bir kutlamaydı."

Ceci Wong, güzellik editörü, Vogue Hong Kong

 

"Altın saçın zarafetinin Schiaparelli'de punk bir dokunuşa dönüşmesini seviyorum. Anlaşmayı tamamlayan dramatik kırmızı rujla mükemmel şekilde tasarlanmış ağartılmış sarı saç. Ayrıca kalın kaşların her zaman ne kadar ferahlatıcı göründüğünü de söylemem gerek. Chanel'in Lucia Pica'sı onları modaya geri getiriyor ve onları yeni pırıltılı altın göz farı ile taçlandırıyor."

Beatrice Graf, baş güzellik dijital editörü, Vogue Almanya

 

“Giambattista Valli'de saçta fantezi ve iyimserlik hissettim, hem klasik hem de moderndi. Bizi gerçeklikten uzaklaştıracak bir şeye ihtiyacımız var ve güzelliğin bu güce sahip olduğuna inanıyorum. Ayrıca Dior’un kalın, düz kaşlarını da seviyorum, altın rengi göz farı ve bebek pembesi dudaklarıyla sağlıklı cildi mükemmel görünüyordu. Basit ama güzel. "

Kyoko Muramatsu, güzellik editörü, Vogue Japan

ETİKETLER: PARİS HAUTE COUTURE , MODA , HAUTE COUTURE