15 Eylül 2016

Rodarte’nin Düşsel Saç Aksesuarları

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

rodarte

Fotoğraf: @narsissist

Her sezon bizi romantizmin yeni bir formuyla tanıştıran Kate ve Laura Mulleavy Rodarte’nin İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu için çocukluk dünyamızın kapılarını aralıyor. Romantik çizgisinin yanında rock’n roll bir ruhunu da besleyen tasarımlar için Mulleavy kardeşlerin ilhamı 1973 yapımı İspanyol filmi olan Arı Kovanının Ruhu’ndan alıyor. Film, Frankenstein filmini izledikten sonra etkisinden çıkamayan 7 yaşındaki Ana'nın evdeki arı kovanı hakkındaki düşsel takıntısını anlatmakta.

rodarte

Fotoğraf: @rodarte

Mulleavy kardeşler ilhamını yalnızca şiirsel tasarımlarına değil, saç aksesualarına da yansıtarak hayal gücümüzün sınırlarını bir kez daha zorluyor. Tasarımlarda saklı arı kovanları, petekler dikkat çekerken tema saçlarda ise polen etkisiyle kendini gösteriyor. Defilenin odağını çalan D.I.Y saç aksesuarları ise Fransız saç artisti Odile Gilbert’in sihirli ellerinden çıkıyor. Gilbert, D.I.Y saç aksesuarlarını yapmayı ilkokuldaki el işi dersine benzetiyor ve anti-mükemmeliyetçi tavrıyla kusursuz sonuca ulaşan Gilbert bu sezon bize D.I.Y aksesuarın gücüne tekrar inandırıyor.

Rodarte

Fotoğraf: @timhowardmanagement

Antik görünümleriyle dikkat çeken metal aksesuarları, Gilbert’in romantik, şifon saç bantlarıyla birleşince ortayan tatlı feminen etkinin, gotik notalarla kaotik yorumu çıkıyor. Düşsel şov sadece burada bitmiyor, modellerin duru güzelliklerinde doğal, gençlik ışıltısı ve gerçek saç dokularının gücü kullanılırken, simli tırnak detayı gözümüzden de kaçmıyor. Ojelerin içinde görmeye alışık oldumuz sim, tırnak kenarlarında kendine daha naif bir yer ediniyor. Sim sonunda tırnakta da cool yüzünü gösterirken, gelecek sezon için manikür tercihlerimizi kafamızda oluşturmaya yavaş yavaş başlıyoruz. 

ETİKETLER: RODARTE , 2017İLKBAHARYAZ , GÜZELLİK , SAÇ AKSESUARI , VOGUEİNSTAGRAM