EN VOGUE
EN VOGUE

27 Temmuz 2022

Yeni Gündemimiz Balletcore Akımı Olabilir Mi?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Alex Oliveira/Shutterstock

F: DARIA KOBAYASHI RITCH

Söz konusu moda dünyası ve sosyal medya olunca gündemimizin ne kadar hızlı değiştiğini bilirsiniz. Son günlerde radarımıza aldığımız Barbicore akımı hala tazeliğini korurken elbertte sosyal medya trendleri, moda dünyası ile el ele verip baş döndürücü bir hızla yeni trendler yaratmaya devam ediyor. İster TikTok'ta bir moda trendi, ister Instagram'ı ele geçiren belirli bir tarz olsun, internet estetiği kimi zaman yetişemediğimiz bir hızla değişmeyi başarıyor.

Aldığımız son sinyallere göre odak noktası bale estetiği olan Balletcore akımı yeni gündemimiz olabilir. Aslında bale kültürü ve balerinler çok uzun zamandır popüler kültürün merkezinde yer alıyor. (Darren Aronofsky'nin 2010'daki sürükleyici psikolojik gerilim filmi Black Swan dönemini hatırlatalım hemen...) Son günlerde ise sosyal medya sayesinde yeniden hayatımıza sızmanın bir yolunu buldu. TikTok'ta 9,5 milyondan fazla görüntülenen #balletcore, interneti ele geçiren en yeni akım diyebiliriz. Örneğin, TikTok'ta @moeblackx adıyla altında paylaşımlar yapan Monique Black, 2020'de uygulamada paylaşım yapmaya başladığından beri 100.000 kişilik sadık bir hayran kitlesi oluşturdu. Black, videolarında trendler ve moda haberleri hakkında yorumlar paylaşıyor, kıyafetlerini sergiliyor ve kadınları hatırlatıyor.

Alex Oliveira/Shutterstock

Alex Oliveira/Shutterstock

Elbette balletcore akımı da yeni bir olgu değil. Tüm moda trendleri gibi, balletcore'un kökenleri de TikTok'un başlangıcından daha eskiye dayanıyor. 1930'lara dayanan Chanel, 1932'deki Cotillion Bale üretiminden ilham alan tül önlükler tasarladı. 2010'ları dört gözle bekleyen Vivienne Westwood, bale dünyasına tüm kalbiyle daldı ve 2013 yılında Viyana Devlet Balesi için ekosenin bale kostümüyle eklektik bir karışımı olan kostümler hazırladı. Kolektif bilincimize kazınmış ikonik anların önemli bir bölümü de odağına bale kültürünü alıyor. Beyaz tül etek ve pembe kolsuz bluzla New York sokaklarında yürüyen Carrie Bradshaw, aksesuarlarıyla bu trendi benimseyen Audrey Hepburn aklımıza gelen örneklerden bazıları...

Balletcore, bilinçli bir karar olsun ya da olmasın, dünya çapında markaların ve ünlülerin podyumlarına ve ruhuna girmeyi bir kere daha başardı. Geçen yaz, Olivia Rodrigo Brutal adlı müzik videosunda trendi destekledi. Euphoria yıldızı Sydney Sweeney, şovun son sezonunda saçlarını toplayarak bebek mavisi bir şal giydi. Yardımcı oyuncular Hunter Schafer ve Alexa Demise de geçen yıl Instagram'larında daha keskin Balletcore ilhamlı görünümleriyle karşımıza çıktı.

Alex Oliveira/Shutterstock

Getty Images

2022 Met Gala'da da Emma Stone, etek ucu tüylü, sade bir fildişi slip elbise giymişti. Louis Vuitton'dan Nicolas Ghesquière tarafından tasarlanan elbise, sade fildişi rengi ve şeffaf detayları balenin klasik tasarımlarına övgü niteliğindeydi.

Yılın kalan kısmında neler göreceğiz bilinmez ancak şimdiden tül etekler, şeffaf taytlar, tafta, bale topuzları, saç fiyonkları ve bale ayakkabılarına kadar her şeyi gündemimize almamız gerekebilir. Tüm bu akımlara kapılmanın, bale estetiğine hayran kalmanın elbette yanlış bir yanı yok, ancak dikkatli olmamız ve unutmamamız gereken önemli bir noktayı da hatırlatalım: Balet ve balerinler, kariyerlerinin görünmeyen zorluklarını, üzerlerine yapışan beden imaj algısının kendilerini nasıl etkilediğini anlatma konusunda uzun yol kat ettiler ve devam ediyorlar. Kim bilir belki de onlara da kulak vermeyi ihmal etmeden, balletcore akımını farklı bir boyuta taşıyabiliriz.

 

 

ETİKETLER: BALLETCORE

İlgili Başlıklar