25 Şubat 2021

Kraliyet Bebeklerinin İsimleri Nereden Geliyor?

YAZI: VOGUE

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Prens GeorgeGetty Images

Kraliyet bebek isimleri söz konusu olduğunda, modaya uygun, sıra dışı ve hatta modern zamanların isimlerini beklememek gerek. Bunun nedeni ise Windsor’lar için her şeyin ötesinde bir faktörün değerli olması. O da kendi soy ağaçlarının tarihi…

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok kraliyet bebeği geçmişin sevgili hükümdarlarının isimleriyle anılıyor. Örneğin Cambridge Dükü'nün adı 11. yüzyılda William the Conquerer'a kadar uzanıyor. Ama aynı zamanda Kraliçe Victoria’nın çocuklarının ve torunlarının adlarını da rutin olarak yeniden kullanıyorlar. Helena, Beatrice ve Louise gibi… Windsor’lar geleneği bozmaya karar verdiklerinde bile isimleri köken olarak hala klasik izler taşıyor. Prens Harry ve Meghan Markle’ın oğlu Archie’nin ikinci adı Harrison, yani "Harry'nin oğlu" anlamına geliyor. Aşağıda ise İngiliz kraliyet bebek isimlerinin yanı sıra anlamlarının bir listesi yer alıyor.

York Prensesi Eugenie ve Jack Brooksbank’in oğlu: August Philip Hawke Brooksbank

Prenses Eugenie, “Büyük büyükbabasının adını aldı." diyerek oğlunun lakabını Instagram üzerinden açıklamıştı. August, Kraliçe Victoria’nın kocası Prens Albert’ın adı. Philip ise şu anki Edinburgh Prens’ine bir saygı niteliği taşıyor. Hawke ismi de Jack Brooksbank’in ailesinde yer alıyor.

Prens Harry ve Meghan Markle’ın oğlu: Archie Harrison Mountbatten Windsor

Prens Harry ve Meghan Markle, ilk çocuklarına isim verirken eski Yunanca “güç” ve “bilgelik” anlamına gelen “arche” kelimesinden ilham aldılar. Harrison da "Harry'nin oğlu" anlamına geliyor.

Cambridge Dük ve Düşesi’nin oğlu: Louis Arthur Charles

Sessiz bir s ile telaffuz edilen Louis, 1979'da IRA tarafından öldürülen Prens William'ın büyük büyük amcası Louis Mountbatten'e bir saygı özelliği taşıyor. Bu arada Arthur, Prens William'ın ikinci isimlerinden biri. Charles ise Cambridge Dükü’nün babasına bir saygı.

Cambridge Dük ve Düşesi’nin kızı: Charlotte Elizabeth Diana

Kensington Sarayı, Prens William ve Kate Middleton’ın ikinci çocuğunun adlarını açıkladığında, bir sözcü "kendileri adına konuştuklarını" söyledi. Charlotte, Kral III.George'un karısı Kraliçe Charlotte'a ve Charles'ın kadınsı versiyonuna bir gönderme. Elizabeth İngiltere’nin mevcut kraliçesine, Diana ise Prens William'ın merhum annesine dokunaklı bir övgü.

Cambridge Dük ve Düşesi’nin oğlu: George Alexander Louis

İngiliz monarşisi tarihinde altı Kral George yer alıyor. Prens George tahta geçtiğinde ise yedinci olacak. Alexander, herhangi bir tarihi İngiliz hükümdarının adı olmasa da, George’un büyükannesinin ikinci adı Alexandra’nın erkeksi bir versiyonu olma özelliği taşıyor.

Prens George

Cambridge Düşesi Catherine, oğlu Prens George'un vaftiz töreninde Fotoğraf: Getty Images

Wessex Kontu ve Kontesi’nin kızı: Louise Alice Elizabeth

Louise, Kraliçe Victoria’nın dördüncü kızının adı, Alice ise hem Kraliçe Victoria’nın ikinci kızından hem de Louise’in babasının büyük büyükannesinden geliyor. Elizabeth ise büyükannesine açık bir selam veriyor.

Wessex Kontu ve Kontesi’nin oğlu: James Alexander Philip Theo

Kral James I, 1603'te hem İngiltere'yi hem de İskoçya'yı yöneten ilk hükümdar olduğu ve dolayısıyla teknik olarak Büyük Britanya'nın ilk kralı olduğu için Britanya tarihinde önemli bir figür. O zamandan beri yeniden kullanılan bir aile adı. Peki ya “Theo”? Bu, Wessex Kontesi’nin aynı adı taşıyan büyükbabasına tatlı bir selam.

York Dük ve Düşesi’nin kızı: Eugenie Victoria Helena

Eugenie, "asalet" anlamına gelen eski Yunanca “eugenia” kelimesinden türemiş bir isim. Eugenie’nin adı duyurulduğunda alışılmadık olarak değerlendirilse de, İngiliz tarihinin arşivlerinden geliyor. Aynı zamanda Kraliçe Victoria’nın torununun adı. Bu arada Helena da Victoria’nın beşinci kızıydı.

Prens George

York Dükü ve Düşesi, yeni doğan kızları Prenses Eugenie ile Portland Hastanesi'nde Fotoğraf: Tim Graham

York Dük ve Düşesi’nin kızı: Beatrice Elizabeth Mary

York Dükü ve Düşesi yine Kraliçe Victoria’nın seçimlerine yönelirken Beatrice, beşinci kızının ve en küçük çocuğunun adıydı. Mary, Beatrice'in büyük-büyük-büyükannesi Mary of Teck'den geliyor.

Galler Prens ve Prensesi’nin oğlu: Henry Charles Albert David (Prens Harry)

Prens Harry’nin dört isimi de, tarih boyunca Tudor, Stuart ve Windsor krallarına saygı özelliği taşıyor. "Sevgili" anlamına gelen David ise genellikle kraliyet çocukları için ikinci isim olarak kullanılıyor.

Galler Prens ve Prensesi’nin oğlu: William Arthur Philip Louis (Prens William)

Prens Charles'ın ilk oğlunu ve İngiliz tahtının varisinin ilk adını Arthur olarak koymak istediği söylenir. Ancak Prenses Diana'nın buna çok isteksiz olmasından dolayı William'a karar vermişler. İngiliz kraliyet tarihinde, 11. yüzyıl hükümdarı William the Conqueror da dahil olmak üzere birçok William bulunuyor.

Prens George

Prenses Diana ve Prens Charles, oğulları Prens William Arthur Philip Louis'in vaftiz töreninde Fotoğraf: Anwar Hussein / Getty Images

ETİKETLER: İNGİLİZ KRALİYET AİLESİ