LIVING
LIVING

16 Kasım 2021

İngiliz Kraliyet Ailesinin Noel Gelenekleri

YAZI: HAYLEY MAITLAND

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Pablo Larraín'in Spencer'ında birçok gerçeküstü an var, ancak kraliyet ailesinin Noel gelenekleri son derece gerçek ve aslına bakılırsa tuhaf. Mesela Kraliçenin tüm konukların şenliklerin başında ve sonunda tartılmalarını istemesi, Prenses Diana'yı dehşete düşüren köklü bir Windsor geleneği. Belki eksantrik, ama Viktorya döneminde en sevilen Noel ritüellerinin çoğunu Windsor Evi oluşturuyor. Aşağıda ise kraliyet ailesinin Noel tatillerini nasıl geçirdiklerine dair açıklamalar mevcut.

Lokasyon

Son yıllarda Kraliçe Noel'i Norfolk'taki Sandringham'da geçirirken, kraliyet ailesinin Windsor Kalesi'nin de Noel'i kutlama konusunda uzun bir geçmişi var. Savaş sırasında Majesteleri, tatilini ailesiyle birlikte orada geçirdi ve morali yüksek tutmak için her yıl ünlü gösteriler organize etti. Windsor Diaries'de Kraliçe'nin o zamanlar sırdaşı Alathea Fitzalan Howard, elle boyanmış Noel kartlarını, şenlikleri ve genç Prenseslerle tiyatro provalarını hatırlıyor.

Aslında, Elizabeth'in büyükannesi Queen Mary, Prenses'in Aladdin'e dayanan bir pandomimdeki performansından sonra Elizabeth ile gelecekteki Edinburgh Dükü arasındaki romantik bağı fark etti. Özellikle Kraliçe Elizabeth, Philip ile evlendikten ve bir aile kurduktan sonra 25 Aralık'ta çocuklarıyla birlikte Windsor'a sık sık geri döndü.

21-11/10/gettyimages-3068788.jpg

Prenses Elizabeth ve Margaret, 1941'de Noel döneminde Külkedisi'ni sahneliyor. Fotoğraf: Getty Images

Daha uzak geçmişte, Kraliçe Victoria ve Prens Albert, 20 yıllık evlilikleri boyunca her bayram dönemini Windsor'da geçirdiler. En sevdikleri kış aktiviteleri arasında ise Frogmore House'daki gölette paten yapmak ve tesisin çevresinde atlı kızaklara binmek vardı. Royal Collection Trust'a göre, Kraliçe Victoria, Eton'dan bir öğretmenden paten eğitimi aldı.

Günümüzde ise Kraliçe, Aralık ayının başlarında Buckingham Sarayı'nda tüm personeline Noel hediyeleri dağıtmayı ihmal etmiyor. Hafta sonları inzivaya çekildiği Windsor'da, genellikle Windsor Şatosu korosunun performanslarına katılıyor. Daha sonra Noel'den kısa bir süre önce Sandringham'a gidiyor, babasının ölümünün yıldönümü olan 6 Şubat'a kadar burada kalıyor ve bu arada da çok sayıda misafir ağırlıyor. Özellikle Cambridge Dükü ve Düşesi, çocukları Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis, Sandringham arazisinde bulunan Norfolk'taki Anmer Hall'daki evinde sık sık konaklıyor.

21-11/10/gettyimages-3292335.jpg

Kraliçe Victoria ve Prens Albert'in çocuklarıyla birlikte 1848 tarihli bu gravürü, Birleşik Krallık'ta Noel ağaçlarının yaygın olarak benimsenmesine ilham verdi. Fotoğraf: Hulton Archive

Ağaç süslemeleri

Windsor'da bir Noel ağacının yanında duran ve 1848'de Illustrated London News'de yayınlanan Victoria ve Albert'i tasvir eden bir gravür, genel İngiliz halkına her Aralık ayında ağaçlarını süslemeleri için ilham verdi. Alman geleneğinde, kraliyet ailesi ağaçlarını sadece Noel arifesinde içeri alır ve hediyeleri açmadan önce gerçek mumlar, süsler ve ev yapımı zencefilli kurabiye ile süslerdi.

Bugün, Windsor Great Park'tan 20 metrelik bir Norveç ladin, her yıl Windsor Kalesi'ndeki St George's Hall'da sergileniyor. Bu arada, Buckingham Sarayı'nda, Aralık ayı başlarında Mermer Salon'a bir Noel ağacı üçlüsü yerleştiriliyor ve çalışanlar tarafından dekore ediliyor. 2015 yılında Noel konuşmasında Kraliçe, bununla ilgili ise Uzun bir yaşam sürmenin zevklerinden biri, önce çocuklarını, sonra torunlarını, sonra da torunlarının torunlarını Noel ağacının süslenmesine yardım ederken izlemektir.” sözleriyle düşüncelerini ifade etmişti.

21-11/10/gettyimages-3418925.jpg

Kraliçe 1952'de ilk Noel yayınını yaptıktan sonra. Fotoğraf: Getty Images

Noel kartları

Gallerliler, Cambridgeler ve Sussex'lerin yıllar boyunca benimsediği bir gelenek daha var. O da yaklaşık 750 kişiye bir aile fotoğrafı içeren Noel kartları göndermek. 1843'te, Charles Dickens'ın A Christmas Carol'ının yayınlanmasıyla aynı yıl, mektup göndermek daha ulaşılabilir hale getirildiğinde, kutlama kartları göndermeyi ilk kez popülerleştiren Victoria oldu.

21-11/10/gettyimages-1190290333.jpg

Kraliçe, 2019'daki yıllık Noel yayını sırasında. Fotoğraf: Getty Images

Yemek menüsü

Kraliçe normalde her yıl kraliyet ailesinin her üyesi için,Sandringham'a gitmeden önce, 24 Aralık'ta seçkin kraliyet üyelerinin katıldığı  Buckingham Sarayı'nda bir Noel yemeği düzenliyor. Noel arifesinde misafirler, Noel Günü'nde servis edilen geleneksel bir Noel yemeği ile bir kokteyl resepsiyonuna ve resmi akşam yemeğine katılıyorlar. Kraliyet ailesinin 10 yıldan uzun süredir şefi Darren Grady'ye göre menü, ev yapımı adaçayı ve soğan dolması, pastırma ve kestane ile Brüksel lahanası, yaban havucu patates püresi, ev yapımı sos ve Noel pudingini kapsıyor. Günün ilerleyen saatlerinde ikindi çayı servis edilirken, buna her zaman şefler tarafından hazırlanan Noel pastası ve çeşitli çikolatalı hamur işleri eşlik ediyor. Majesteleri ayrıca tatil öncesi personeline yaklaşık 1.500 Noel pudingi dağıtıyor.

21-11/10/gettyimages-1190478581.jpg

Kraliçe, 2019'da St Mary Magdalene Kilisesi'ndeki Noel servisini katılıyor. Fotoğraf: Getty Images

Kıyafetler

Kraliçe genellikle 25 Aralık'ta Sandringham yakınlarındaki St. Mary Magdalene Kilisesi'ndeki Noel ayinine kraliyet ailesinin diğer üyeleriyle birlikte katılır ve Noel konuşması önceden kaydedildiği için Majestelerinin Noel Günü'ne uygun bir şekilde halkı selamlar. Majestelerinin kişisel danışmanı Angela Kelly, The Other Side of the Coin'de, "Noel yılın çok özel bir zamanı. Herkes en iyi kıyafetlerini giyer ve elbette Kraliçe de bundan farklı bir tutum takınmıyor." diye yazıyor. "Bir rengi her yıl tekrarlamak istemediğimden, Kraliçe'nin önceki yıllarda hangi renkleri giydiğini kontrol etmek için önceden iyi bir planlama yapmaya çalışıyorum ve bu yaklaşık iki ay kadar sürüyor. Her zaman dışarıda duran ve Majestelerinin kiliseye gelişini sabırla bekleyen çocukları ve halkın diğer üyelerini düşünürüm. İyi dilek dileyenlerin onu kolayca görebilmeleri için Kraliçe'nin canlı bir renk giydiğinden emin olmak istiyorum."

ETİKETLER: CHRİSTMAS , NOEL , İNGİLİZ KRALİYET AİLESİ