21 Ocak 2021

Kamala Harris’in Görünümün Arkasındaki Mesaj

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Amerika Birleşik Devletlerinin 46. Başkanı Joe Biden’ın Washington’da gerçekleşen yemin töreni dün gerçekleşti. Biden’ın birlik ve barış temalı konuşmasının ardından Lady Gaga ve Jennifer Lopez’in performansları törenin akılda kalan anlarından oldu. Lopez beyaz Chanel bir takımla, “This Land Is Your Land” ve “America The Beatiful” şarkılarını seslendirdi.

Tabii ki tören boyunca tüm dünyanın gözü, Amerika’nın tarihindeki ilk kadın, siyah ve Güney Asyalı başkan yardımcısı Kamala Harris’in üzerindeydi. Başta Harris’in cesur mor takımı olmak üzere, First Lady Jill Biden, Michelle Obama, ve Hillary Clinton’ın mor rengi tercih etmesi elbette tesadüf değil. Kıyafetleriyle ve duruşlarıyla mesaj vermelerine ve alışkın olduğumuz bu isimlerin hem seçtikleri renk hem de giydikleri tasarımların arkasında özel bir anlam yatıyor.

Kamala Harris
Getty Images

Önce renk tercihiyle başlayalım. Üç kadın yemin törenini öncesi Kongre Binası'na doğru yürürken morun farklı tonlarındaki görünümleriyle karşılaştık. Törene damgasını vuran renk, Biden’ın konuşmasında sık sık vurguladığı birlik ve dayanışma duygusuna vurgu yapıyor. Kırmızı ve mavinin tam karışımı olan renk, Harris için başka bir anlam da taşıyor. Harris, renk tercihiyle bu tarihi kampanya sırasında kariyerine ilham veren ve sıklıkla mor giyen Shirley Chisholm'u da onurlandırmış oldu.

Gelelim, bu tarihi günde Harris’in görünümünün arkasındaki isme: Son dönemde moda dünyasının parlayan yıldızlarından Christopher John Rogers. İlk kadın başkan yardımcısı Harris'in, Rogers’ın tasarımını seçmesi en az renk seçimi kadar anlamlı.

Christopher John Rogers, CFDA/Vogue Moda Fonu Ödülü’nü kazanarak yıldızını parlatmaya başlamıştı. Özgün, şatafatlı  tasarımları ve alametifarikası haline gelen canlı renkleriyle kısa sürede moda dünyasının dikkat çeken isimleri arasında yer alan  27 yaşındaki tasarımcı, etnik köken başta olmak üzere farklılıklardan ilham alan tasarımlarıyla öne çıkıyor.  Tasarımlarında  yaş, cinsiyet, ırk gibi çeşitliklere saygı gösteren Rogers’ın bu tarihi günde Harris’e eşlik etmesi de güçlü bir anlam taşıyor. Harris ilk gün görünümüyle, bir umut ve birlik mesajı vermiş oldu.

ETİKETLER: KAMALA HARRİS , CHRİSTOPHER JOHN ROGERS