20 Kasım 2020

Dingin Otorite: Beyaz

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

 

 

Beyaz trendi

Getty Images Türkiye

Kendine has hikayesi olan, iddialı tavrını ustaca dengeleyen beyaz yeni sezonda hiç olmadığı kadar gösterişli.

Bütün renkleri yumuşatma ve onları kucaklama gücüne sahip olmasına rağmen moda dünyasında bugüne kadar arka planda kalmayı tercih eden beyaz rengi, 2020 Sonbahar/Kış sezonuyla birlikte hızlı bir yükselişe geçti. Kimileri bu yükselişi masumiyetin rengi olmasına bağlarken kimileri ise içinde bulunduğumuz bu çalkantılı dönemde ortaya çıkan ‘yeniden başlama arzusu’nun perçinlediğini söylüyor. Hiç şüphesiz hepimizin hayatında “beyaz bir sayfa” açmak istediği, omzundaki ağırlıkları geçmişte bırakmak istediği günler olmuştur. İşte tam da bu zamanlarda yeni sözler söyleme, yeni hikayeler anlatma hevesi sarar içimizi. Çünkü beyazın daima kendine has heyecan ve ilham veren bir tavrı vardır.

Japonya’nın edo döneminde ortaya çıkan ve “Kendini kanıtlamaya gerek duymayan bir alçakgönüllülük” ya da “Hakimiyet peşinde olmayan bir otorite” cümleleriyle tanımlanan Shibumi kavramı da eğer bir renk olsaydı kesinlikle beyaz olurdu. Belki de içinde barındırdığı bu gizli güç yüzünden giyilmesi de oldukça cesaret gerektiriyor çünkü bu rengi kombinlerken hata payınız neredeyse sıfıra iniyor. Ona özenli ve dikkatli davranarak kırılgan yapısını korumanız gerek, aksi takdirde adeta bir aynalama görevi üstlenerek hemen kartlarınızı açık eder.

Yine de kendisiyle uzlaşma yoluna rahatlıkla gidebilir ve göz alıcı etkisinin altında kendinizi hem zarif hem de güçlü hissedebilirsiniz. Tıpkı pek çok kadının geçmişten günümüze kırmızı halı davetlerinden önemli basın açıklamalarına kadar birçok etkinlikte beyazın hissettirdiği o eşitlik duygusu ile güçlerini tüm dünyaya haykırdıkları gibi. İsterseniz yeni ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ın Delware’de yaptığı konuşmasında giydiği tamamen beyaz takım elbiseden yola çıkarak beyazın bizi kendine hayran bıraktığı bu anları hep birlikte bir kere daha analım.

ETİKETLER: BEYAZ , TREND , KIŞ MODASI , KAMALA HARRİS , GWYNETH PALTROW , BİANCA JAGGER , LADY DİANA , BRİGİTTE BARDOT