25 Mart 2021

Çanlar Eşitlik İçin Çalıyor

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-03/24/chime-zine_issue-3_cover.jpg

Dünyanın en büyük ve etkili sektörlerinden biri olarak moda, sadece kendi alanını ilgilendiren konular üzerinde durmuyor elbette. Böylesine önemli bir gücü elinde tutarken, farkındalık yaratmak adına pek çok çalışmaya da imza atılıyor. Son yıllarda cinsiyet eşitliğine karşı sesini giderek daha da yükselten Gucci ise bunu Chime For Change hareketiyle yapıyor. 2013 yılından beri bu küresel kampanyayla, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan isimleri bir araya getirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyor. CHIME Zine isimli dergi formatında bir yayın da bu hareketin bağlantısı olarak hayata geçiyor.

Dünya çapındaki sanatçılar, aktivistler ve yazarların katkılarıyla üçüncü sayısını çıkaran CHIME Zine, farklı ülkelerden kadınların öncülüğündeki hareketlere odaklanıyor. Polonya’dan Nijerya’ya, Mısır’dan İtalya’ya kadar cinsiyet eşitliği için savaşan sesleri yansıtıyor, onurlandırıyor ve birleştiriyor bu sayede. Organizatör ve yazar Adam Eli tarafından düzenlenen ve görsel sanatçı MP5 tarafından sanat direktörlüğünün yapıldığı CHIME Zine No.3, deneme yazılarına röportajlara ve sanat çalışmalarına da yer veriyor.

21-03/24/chime-zine_issue-3_poland.jpg

2020'de Covid-19 salgını sırasında cinsiyete dayalı şiddet ve ayrımcılığın artışını ele alan 80'den fazla kadın örgütü aracılığıyla yaklaşık 30 bin kadını destekleyen Chime For Change, Equality Now, mothers2mothers, D.i.Re, BEAWARENOW ve Artolution gibi farklı çalışmalar doğrultusunda 2021’de de kadın topluluklarını desteklemeye, daha adil bir gelecek sunmaya ve cinsiyete dayalı şiddetle mücadele etmeye devam edecek.

ETİKETLER: GUCCİ , CHİME FOR CHANGE , CHİME ZİNE , EŞİTLİK