LIVING
LIVING

02 Nisan 2021

Yatak Odanızın Havasını Değiştirmenin 5 Yolu

YAZI: HAZAL BAYAT

Yatak odanızın verdiği enerjiden memnun değilseniz iyi bir haberimiz var: İnternette fotoğraflarını görüp hayran kaldığınız yatak odalarına kavuşmak aslında oldukça kolay. Şimdi etrafı toparlayın, sevmediğiniz eşyaları odadan çıkararak hafifleyin ve küçük dokunuşlara geçin. Kumaş seçimleri ve ekleyeceğiniz birkaç dekorla yatak odanızın havasını baştan aşağı yenileyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ne beklediğinize karar vermek; nasıl bir hava arayışındasınız, romantik Bridgerton mı yoksa mesafeli bir görünüm mü?

Yumuşak dokunuş: Nötr renkler

yatak-odası

Mesafeli olduğu kadar havalı görünen yatak odalarını elde etmenin yolu nötr renklerden geçiyor. Özellikle son dönemde trend haline gelen beyaz nevresim takımları pastel tonlarda minderler ve açık renk mobilyayla bir araya geldiğinde ortaya çıkan görünüm tek kelimeyle anlatılabilir: Huzurlu... Küçük bir başlangıç yaparak işe beyaz bir nevresim takımı almakla başlayın, odanızın görünümünün nasıl değiştiğine inanamayacaksınız.

Daha romantik: Çiçek deseni

yatak-odası

Brigerton ile hayatlarımıza iyice giren vintage desenler ve romantik dekorlar, yatak odalarının da havasını değiştirmek için bire bir. Nevresim ya da perde gibi büyük alanları kaplayacak doğru deseni bulduğunuzdan emin değilseniz çiçek desenli kırlentlere şans verebilirsiniz. Seçtiğiniz çiçek desenli dekorun etrafını pastel renklerle tamamlamayı unutmayın.

Mavi & beyazın gücü

yatak-odası

Yatak odasına en çok yakışan renklerin başında mavi ve beyaz geliyor. Nevresimler, perdeler ya da halılarda yer verebileceğiniz bu iki ton, odanın enerjisini bir anda pozitife çevirmenizi sağlayacak. Üstelik güne taze ve aydınlık bir görünüme sahip odada başlamak tüm günün iyi geçmesine de yardımcı.

Doğadan bir parça

yatak-odası

Özellikle evde kapalı geçirdiğimiz onca zamandan sonra bitkiler, yalnızca odaların havasını değiştirmek için değil, doğayla iletişimde kalabilmemiz için de gerekli. Evcil hayvanlarımız kadar özenle bakmaya başladığımız ev içi bitkilerin konum sınırlarını yatak odasının dışı olarak belirlemeyin; odanızda camın önüne yerleştireceğiniz bir çiçek, güne çok daha keyifli başlamanızı sağlayacak. Uyuduğunuz odada bitki bulundurma konusunda çekingenseniz işe tekstil ürünlerinde yeşil tonlara ve yaprak desenlerine yer vererek başlayabilirsiniz.

Çizgi ve renk!

yatak-odası

'Odamda enerjik ve hareketli bir görünüm isterim.' diyorsanız tercihinizi çok desenli nevresimler yerine çizgili olanlardan yana kullanın. Çizgili nevresimler yatak odalarına enerjik bir görünüm katarken ihtiyaç duyulan düzeni sağlama konusunda eşsiz. Renk ve desen konusunda doyumsuzsanız odayı minderlerle daha fazla hareketlendirebilirsiniz.

ETİKETLER: DEKORASYON , DEKORASYON TRENDLERİ , EV DEKORASYONU , YATAK ODASI , NEVRESİM