LIVING
LIVING

24 Şubat 2021

Mobilyalarınızı Kişiselleştirmenin Yolları

YAZI: HAZAL BAYAT

Özel tasarım mobilyalar konusunda tüm trendleri yakalamakta zorlanıyorsanız, kafaya takmayın; yalnız değilsiniz. Aslında çok sevdiğiniz mobilyanızın başka evlerde de olmasının sebebi de bu. Konfor, sağlamlık ve estetiği bir arada sunan, bunları başarırken fiyatını da uygun tutmayı sürdüren mobilyaların aynıları ya da benzerleri, yakınlarınızın evinde de konumlanmış olabilir. Bunun çözümü sandığınızın aksine yalnızca özel tasarım mobilya alışverişine çıkmak değil; birkaç yöntemle evdeki mobilyanızı özel tasarıma çevirmek!

Bugün birçok şirket, tüm koltuklara uyum sağlayabilen parçalarla sıradan kalıpları, özgün modeller haline getirmeyi başarıyor. Yapmanız gereken biraz zaman ayırmak, küçük detaylara yönelmek ve aldığınız parçalarla doğru kombinasyonu sağlamak. Ta da! Özel tasarım mobilyanız karşınızda. Sürdürülebilirliğin önemini anladığımız bugünlerde, yaptığınız yeniden kazanmadan bahsetmiyoruz bile.

İşte mobilyanızı özelleştirmenizi sağlayacak birkaç tavsiye.

 mobilya-yenilemeFotoğraf: Getty Images

Yeni kılıflar deneyin

Mobilyanızın rengini, deseneni ve dokusunu değiştirirken aynı zamanda yepyeni bir görünüm de kazandıran kılıfların sayısız çeşidi var. İnternet üzerinden tam koltuk modelinize uygun olanını kolayca bulabileceğiniz kılıflar sayesinde yalnızca mobilyanızın değil, evinizin havasını da değiştireceksiniz. Kılıfların bu kadar çeşitli olması, mobilyanızın en azından yakın çevrenizde eşsiz olmasını sağlayacak.

Tutacakları değiştirin

Dolap ve çekmece tutacakları tahmin ettiğinizden çok daha fazla öneme sahip. Ufak oldukları için çoğunlukla gözden kaçan tutacak modelleri de en az kılıflar kadar çeşitli. Perakende ev eşyası mağazalarında bile kolaylıkla bulabileceğiniz tutacaklarla dolap ve çekmece kapaklarınızı yenileyin; evinizin görünümünün ne kadar değiştiğine inanamayacaksınız!

Dolaplarınızı kaplayın

Koltuk kılıfı ya da tutacak yenileme işleminden biraz daha zor da olsa, başardıkları çok daha fazla! Dolap kapaklarını kaplayarak tüm mobilyanızı trendlere uygun olarak yenilemeniz mümkün. Tıpkı kılıf değişimi gibi, renk ve dokunun yanı sıra yenilenmiş bir görünüm de kazandıran dolap kaplama işlemi için bulabileceğiniz sınırsız çeşitte malzeme var. Özellikle mutfağınızın sıradanlığından sıkıldıysanız, dolap kapaklarınızı kaplamak hem en pratik, hem de en sürdürülebilir yol.

Mobilya ayaklarını yenileyin

Mobilyanızın ayaklarını değiştirmek hiç aklınıza gelmiş miydi? Aşağılar gözden kaçsa da, bir mobilyayı diğerlerinden ayıran en önemli bölümlerinden biri ayakları. Mobilya ayağı bulmak biraz zorlayıcı olabilir ancak yeterli araştırma ve özenle bir seçim süreciyle ulaşacağınız mobilyanın kusursuzluğu, sizi büyüleyecek. Yepyeni bir doku ve renk kazandıran kılıf ve formu büsbütün değiştiren mobilya ayakları: İşte bu kadar, artık kimsenin evinde göremeyeceğiniz özel tasarım mobilyalara sahipsiniz!

ETİKETLER: DEKOR , TASARIM MOBİLYA , TASARIM ÖNERİLERİ , DEKORASYON , EV DEKORASYONU