LIVING
LIVING

21 Aralık 2021

Kokulu Mumlarla Evde Aromaterapi

YAZI: GAMZE KANTARCIOĞLU

mum

Dengeleyici portakal, ferahlık veren okaliptüs, sakinleştirici tarçın ve zindelik veren bergamot… Evimizdeki kokulu mumlar, bizi iyi hissettirmekten daha fazlasını yaparak ruh hâlimizi etkiliyor.

Ruh hâlimizden stres seviyemize, odaklanabilme yetimizden akıl sağlığımıza, kokuların üzerimizdeki fizyolojik ve duygusal etkileri araştırmalar tarafından kanıtlanmış durumda. Bu yüzden kışın evlerimizde sıcak bir atmosfer yaratmak için yaktığımız mumlarda hangi aromaları tercih ettiğimiz önem kazanıyor. Örneğin; ylang ylang, neşe ve rahatlık duygularını teşvik ederken yasemin olumlu duyguları yüzeye çıkarıyor. Nane zihni uyandırıp odaklanmayı kolaylaştırırken biberiye, limon ve papatya endişeyi yatıştırıyor. Yılbaşı öncesi kendinize ya da başka birine doğru kokulu mumu seçmek isteyenler için, işi bilenlerden öneriler aldık.

 mum

Sakinleşmek isteyenlere…

“Hoş kokusu sayesinde huzur, sakinlik ve dinginlik sağlayan sandal ağacı kokusu, uyandırdığı rahatlama hissiyle en zor durumları bile geride bırakmayı sağlıyor. Solunum, bağışıklık, kalp ve beyin üzerinde iyileştirici etkisi bulunan sandal ağacı, hafif sakin bir his yaratıyor” diyor Homeinjoy markasının kurucusu Aynur Aydın. Atelier Rebul’un sevilen mumlarından Hemp Leaves, kenevir yapraklarının zengin tütsü ve ud notalarıyla buluşmasından ortaya çıkan benzersiz bir kokuya sahip. Markanın kurucu ortağı Nüket Filiba, bu koku için; “Yaktığınız anda sakinleştirici, rahatlatıcı bir etkisi var” diyor. Rahatlamak isteyenlere Filiba’nın bir diğer önerisi, dalından koparılmış taptaze incirin tatlı hindistanceviziyle buluştuğu Fresh Cut Fig & Coconut mum: “Bu kreasyon, çocukluğumuzun incir bahçelerini, doğada zihnimizin rahatladığı zamanları yanı başınızda hissettiriyor.” Vivense Collection koku ailesinden Blue Ocean ise, alt notalarındaki sedir ağacıyla muhteşem uyum yakalayan deniz kokusuyla, sakinlik ve huzur arayanlara hitap ediyor.

mum

Ferahlık ve serinlik arayanlara…

Vivense Özel Koleksiyonlar ekibi, evinde taze bir atmosfer oluşturmak isteyenlere Light Powder kokusunu öneriyor: “Leylak çiçeğinin saf ve temiz kokusu, pudra notalarıyla harmanlanarak ferahlatıcı bir his bırakıyor. Üst notalarda portakal çiçeğiyle buluşan kokular, gün boyu enerjik hissettiriyor.” Homeinjoy’dan Aynur Aydın’ın favorisi ferahlatan okaliptüs. “Balgam söktürücü, soğuk algınlığını önleyici, bakteri ve mantar engelleyici, serinlik ve ferahlık verici özellikleriyle okaliptüs kokusu; solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, grip ve öksürük için de faydalı.” Nüket Filiba ise nar kokusunu öneriyor: “Asırlardır birçok kültürde bolluk ve bereketin simgesi olan kadim meyve nar, Bereket adlı koleksiyonda başrolde. Üst notasında narın bolluğunu, limonun tazeliği ve tarçının sıcaklığıyla bütünleştiren mumu yaktığınız anda etrafınızda bolluk ve bereket hissedeceğinizden eminim.”

 mum

Zihni ve bedeni canlandırmak isteyenlere…

Citronella limon çimeni kokusu, canlandırıcı etkisiyle Aynur Aydın’ın önerilerinden bir diğeri: “Sivrisinek kaçırma özelliğinden dolayı özellikle bebekli evlerde daha çok tercih ediliyor. Aynı zamanda harika bir atmosfer temizleyici olan bu koku, antioksidan etkisi yaratıyor.” Atelier Rebul’un kırmızı elma, armut, portakal, limon, tarçın, karanfil, okaliptus, vanilya, sandal ağacı, misk ve beyaz misk notalarından oluşan Apple Cinnamon kokusu, aynı anda hem canlandırıcı hem dengeleyici etkisiyle ideal bir yılbaşı kokusu. Nüket Filiba; “Apple Cinnamon mumumuz, tarçının baharatlı kokusunun elmanın tazeliğiyle buluştuğu sıcacık bir atmosfere imza atıyor” diyor. Vivense Özel Koleksiyonlar ekibinin bu kategoriden önerileriyse bergamot ve portakal kokusunun canlandırıcı etkisinin hissedildiği Winter ile egzotik meyvelerin enerji veren etkisiyle ruhu harekete geçiren Cashmere kokusu.

mum

ETİKETLER: MUM , KOKULU MUM , DEKORASYON