LIVING
LIVING

22 Kasım 2021

Kışın Evinizi Renklendirebileceğiniz 5 Çiçek

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

kış çiçekleri

Fotoğraf: Greg Lotus, Vogue İtalya, 2016 Ekim

Çiçekleri ilkbaharla özdeşleştirmek bir klasik olsa da aslında çiçeklerin ömrü bu fikirden çok daha uzun. Şehir yavaş yavaş kış moduna geçerken evimizde de bazı değişikliklere gidiyoruz. Ancak çiçeklerin güzelliğini yaşam alanımıza davet etmek için belirli bir mevsimi beklemek zorunda değiliz. Güneşi ve sıcaklığı ne kadar seven çiçek varsa, serin havaları gölgeli günleri tercih eden ve o dönemlerde açan çiçekler de mevcut. Aslında bunlardan en bilineni yılbaşı yaklaşırken kokusu ve görünümüyle bizi mest eden Nergis. Botanik adı Narcissus olan bu tür için Kasım ve Ocak ayları en uygun zamanlar olmakla beraber az suya ihtiyaç duyar. Peki hem iç mekanda hem balkon ya da terasınızda size eşlik edebilecek diğer kış çiçekleri neler?

 

kış çiçekleri

Noel Gülü

Aralık ayında çiçeklenmeye başlayan Noel gülünün bir diğer adı da Helleborus'tur. Doğada orman altı bitkisi olarak yetişen Noel gülü, açık alandan ve havadar ortamlardan hoşlanır. İyi bakıldığında uzun soluklu bir hayatı olan bu çiçek yaz sonuna kadar defalarca açar. Kış döneminde az su isteyen Noel gülünü dış mekanlarınızda kullanabilirsiniz.

 kış çiçekleri

Sıklamen

Dengeyi seven Sıklamen çiçeği ılık havaları sever. Direkt güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmayan bu çiçeği ışığı belirli oranda alabileceği bir yere yerleştirebilir ve arada gölgede kalan tarafını güneş ışığına döndürerek bakabilirsiniz. Serin havaların çiçeği olduğu için de balkon ya da terasınızda yetiştirebilirsiniz. Çiçek ve yapaklarını değil köklerini sulamaya özen gösterin.

 kış çiçekleri

Orkide

Zarif ve uzun boyuyla evimizde sıklıkla yer alan Orkide kış mevsimi için de uygun. Boyları 1 metreye kadar uzanan bu çiçek serin ortamları seviyor. Toprağının tamamen kurumasını beklemeden çiçeğinizi sabahları sulamayı tercih edebilirsiniz. Sağlıklı bir büyüme içinse ışığı dolaylı yoldan aldığı bir ortama yerleştirin.

 kış çiçekleri

Kasımpatı

En soğuk havalara bile dayanan Kasımpatı çiçeği özellikle dış mekanınızı renklendirmek için son derece uygun. Mor, beyaz, sarı ve kırmızı gibi pek çok rengi bulunan bu dayanıklı çiçek sık sık sulanmalıdır. Dilediğiniz her mevsimde de tohumlarını ekebilirsiniz.

 kış çiçekleri

Sümbül

Kokusu ve görüntüsüyle kış aylarının sembollerinden biri de sümbül. Geçirgen toprağı seven bu çiçek serin ve dolaylı ışık alan ortamlarda yaşar. Ayrıca bakıma ve ilgiye de düşkün bir karakteri vardır. Düzenli bir sulama ve arada yapılacak yaprak temizliğiyle bu çiçeğe uzun ömürlü bakabilmeniz mümkün.

 

ETİKETLER: ÇİÇEK , KIŞ ÇİÇEKLERİ , DEKORASYON , LİVİNG , #WINTERINVOGUE