LIVING
LIVING

03 Temmuz 2021

İlhamı TikTok'tan: Pratik Dekorasyon Önerileri

YAZI: HAZAL BAYAT

Telefon başında zaman geçirirken izlenecek en enerjik videoların adresi TikTok, konu pratik bilgiler olduğunda da vazgeçilmez bir platform halini almış durumda. Kedi videosunun hemen ardından gelen bir ürün tavsiye videosuyla güzellik rutininizi değiştirebilir, dolabınıza yepyeni bir parça ekleyebilirsiniz. Daldan dala atlayan içerikleriyle hiç ummadık anda pratik bilgiler kazandıran platform, iç mekan tasarımı için de sayısız içeriğe sahip. İşte evinizi güzelleştirirken yararlanabileceğiniz 5 TikTok tavsiyesi.

1 - Her yeri boyamak mümkün

TikTok'taki yaygın görüş, bir evin havası değiştirilmek istendiğinde yapılması gerekenin bir eşyanın yenisini almak yerine var olanı iyileştirmek olması; ve bu değişiklik çoğunlukla boyayla mümkün. Üstelik havası değiştirilecek odanın hangi oda olduğu fark etmiyor: Mutfak dolapları, duşakabinin plastik ya da demir kısımları, duvarlar, merdivenler, korkuluklar... Boyanın denk gelmesini istemediğiniz bölgeleri bantla kapatın, aplikatörünüzü TikTok yardımla seçin ve istediğiniz rengi uygulayın. Bu pratik yöntem, etkili olmasının yanı sıra sürdürülebilir olduğundan da tercih edilmeli.  

@elleehome

i #diy’d a shower stall #makeover for #zerodollars! #zerodollarupdate #bathroommakeover #renovation #hacktastic #hack

♬ Hit It - Yung Skrrt

 

2 - Güzelleştirin, peçetenizi bile

TikTok'tan öğrendiğimiz bir diğer pratik iç mekan bilgisi de her şeyin güzelleştirilebilir olduğu; tuvalet kağıtlarının bile! Mutfak kilerinizdeki yiyecekleri cam saklama kaplarına koyduktan sonra renklerine göre düzenleyebilir, kutuda duran peçetenizi cam vazoya taşıyabilirsiniz. Güzelleştirebileceğiniz ürünler sahiden de sınırsız. 

@rebecaelenagb

SO EASY ! #fyp #toiletpaper #learnfromme #tiktok #learnfromhome #idea #homedecor #decorationideas

♬ sunet original - Rebeca Elena Gh

3 - Atılacak malzemelere yeni fonksiyonlar kazandırın

Gün geçtikçe miktarı artan atık üretiminin öncelikli çözümü, özellikle plastik kullanımından kaçınmak. Ardından gelen çözüm de "Kendin Yap" anlamına gelen do it yourself (DIY) akımının yönlendirmelerine ayak uydurarak atılacak eşyalara yepyeni kullanım alanları kazandırmak. Üzerinize olmayan bir pantolondan çanta yapmak ya da eski sakız kutusunu kulak pamuğu kabına çevirmek; TikTok'taki DIY videolarına göre her şey mümkün!

4 - Duvarlarınızı hareketlendirin

Karantina sürecinde evin beyaz duvarlarına bakmaktan sıkıldıysanız, az uğraş gerektiren ve masraf çıkarmayan çözümler de TikTok'ta. Duvarları boyatmak ya da tablolara yatırım yapmak duvarları hareketlendirmenin tek yolu değil; bantlardan ve boyadan yardım alarak duvarlara kolayca geometrik şekiller kazandırabilir, bitkilerinizin duvarları kaplamasını sağlayabilir, tahta parçalarıyla panel görünümü kazandırabilirsiniz.

@jakemiller

Decided to spice up our room a little bit ? @brandiburrows2 #foryou #fyp #foryoupage #foryourpage #stepintolove #SuperlativeSmiles #PopcornDuet

♬ Stuck In The Middle - Tai Verdes

5 - Sonsuza kadar güzel: Kurutulmuş çiçekler

Çiçekleri çok seviyor ancak her gün çiçek satın alacak bir yer bulamıyorsanız, TikTok'ta yaygınlaşan bu trend tam sizelik. DIY ile sonsuza kadar doğal ve güzel görünen çiçeklere sahip olmanın püf noktaları TikTok'ta. Üstelik söz konusu videolardan çiçek aranjmanı yapmanın pratik yönlerini de öğrenebilirsiniz.

@angelicafloral

Window work today! #floral #floralinstallation #driedflowers #ottawaflorist #flowers #installation #windowdisplay

♬ drivers license - Olivia Rodrigo

ETİKETLER: DEKORASYON , DEKORASYON TRENDİ , EV DEKORASYONU , YAZ DEKORASYONU , TİKTOK TRENDİ