LIVING
LIVING

14 Aralık 2021

Evinizi Daha Sürdürülebilir Hale Getirmenin 4 Yolu

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

sürdürülebilir dekorasyon

@still_sunday

Yaşam alanlarımız bizimle birlikte değişmeye ve dönüşmeye devam ediyor. Kapıdan girdiğimiz an bize rahatlama ve güven hissini yaşatan evlerimiz aynı zamanda en çok yatırım yaptığımız yerlerden. Eklediğimiz her yeni objeyle ya da kattığımız farklı fikirlerle yaşadığımız ortamla bağlarımız güçlenirken, değişen dünya bizi çok daha duyarlı seçimler yapmaya yöneltiyor. Vintage parçalardan dönüşüm dokunuşlarına yaşam alanlarını daha sürdürülebilir hale getirmenin yollarını yazdık.

Ferah Ortamlar

Evinizi daha sürdürülebilir hale getirmenin ilk yolu tüketim alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmekle başlıyor. Elbette yaşadığımız yeri kendi zevklerimizin bir yansıması haline getirmek istiyoruz ancak farkında olmadan çok kalabalık bir atmosfer de yaratabiliyoruz. Bu yüzden evinizi dekore ederken size gerçek anlamda dokunan parçaları seçmek bu noktada devreye giriyor. Az ama öz tercihler daha az tüketime destek olurken daha ferah ve karakteristik bir stil yakalamanızı sağlayabilir.

Dönüşüm Dokunuşları

Eğer evinizde artık kullanılmayacak duruma gelen objeler ya da mobilyalar varsa pratik fikirlerle onlara yeniden hayat verebilir ve bambaşka bir hale dönüştürebilirsiniz. Üstelik bunun için sosyal medyada kısa bir tur atmak size gereken ilhamı sunabilir. Kintsugi dediğimiz parçaları birleştirme ya da bir diğer adıyla yaralı olanı sevme sanatı, özellikle kırılan objeleriniz için kullanabileceğiniz keyifli yöntemlerden biri.

Eskinin Değeri

Vintage parçalar artık sadece bir trend olmanın ötesine geçti. Eskiyle yeninin bir arada kullanıldığı dekorasyon fikirleri yerini sağlamlaştırmaya başlamışken artık modasının geçtiğini düşündüğünüz parçaları yeniden kendi modanız haline getirebilirsiniz. Vintage parçaların bir diğer güzel yanıysa nesilden nesile bir kültürü ya da bir hikayeyi taşıyor olmaları. Eğer etrafınızda böyle parçalar varsa değerlendirebilir ya da vintage pazarlarını, yerel dükkanları ziyaret ederek yaşam alanınızda bir hikayenin devamını sağlayabilirsiniz.

Paylaşım

Evinizde artık size hizmet etmediğini düşündüğünüz bir mobilya ya da bir obje başkaları için değerli olabilir. Bu yüzden elinizden çıkartmayı planladıklarınız için bir bağış listesi oluşturabilir ya da hediye edebilirsiniz. Böylelikle tüketim konusunda daha duyarlı bir adım atmış olduğunuz gibi bir başkasının ihtiyacını karşılayarak mutluluğuna da dahil olabilirsiniz.

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK , TASARIM , DEKORASYON , #VOGUEGOESGREEN