LİVİNG
LİVİNG

13 Şubat 2021

Dekorasyonda Koza Etkisi

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

koza@walterknoll_official 

Yaşadığımız süreç ev ortamımıza farklı bir açıdan bakmamızı sağlarken içeride geçirdiğimiz zaman da üzerine eklenince sadece kişisel stilimizde değil dekorasyon tercihlerimizde de konforu ön plana aldık. Moda dünyasında kendini hissettiren sarıp sarmalanma hissi 2021 dekorasyon trendlerinde de kendini gösteriyor.

koza

Kenzo 2021 İlkbahar/Yaz

koza
Prada 2021 İlkbahar/Yaz

Cocooning yani bir diğer adıyla Koza etkisi içinden geçtiğimiz dönemin yeniden ortaya çıkarttığı en geçerli trendlerden biri. Eskiden bunu sadece kendimize has bir yaşam alanı yaratmakla ilgili olduğunu düşünürken şimdi gerçek anlamda ruhen ve bedenen bize en iyi gelecek ortamı oluşturmaya çalışıyoruz.

 

koza
@bernhardtfurniture

Elbette bunun bir de sağlık kısmı var. Evden çalışma kavramını derinden yaşarken ve bilgisayar başında geçen saatler artarken farkında olmadan duruş bozukluklarına da davetiye çıkartıyoruz. Bu yüzden bizi rahat hissettiren ve bir şekilde bel ve sırt bölgemize destek olabilecek daha yuvarlak formlu sandalye veya koltukları tercih etmemiz gerekiyor. Genele baktığımızda ise bu trendin arkasında yatan sebep tıpkı ağırlıklı battaniyelerde olduğu gibi kucaklanmayla gelen güven duygusu.

koza
@gubiofficial

koza
@gubiofficial

Tabi ki kış mevsiminin de bu konudaki etkisini görmezden gelmemek gerek. Havalar soğudukça yumuşacık yorganlarımızın içinde kaybolma, sert kumaşlar yerine dokunduğumuz an içimizi ısıtan materyalleri seçme isteğimiz de artıyor. Sanırım bu keskinlikten uzak bakış açısını bir nevi değişen ruh halimize de bağlayabiliriz. Tıpkı havalar ısındığında daha canlı renklere daha hafif kumaşlara yönelmemiz gibi bu dönemde de rahatlığın içimizde uyandırdığı huzur verici etkiye odaklanıyoruz. Eğer yaşam alanınızda benzer bir etki yaratmak isterseniz aşağıda sizin seçtiğimiz dekorasyon hesaplarından ilham alabilirsiniz. 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Smania (@smania_spa)'in paylaştığı bir gönderi

ETİKETLER: DEKORASYON , KOZA , COOCONİNG , LİVİNG