LIVING
LIVING

13 Kasım 2021

5 Maddede Banyonuzda Feng Shui’ye Yer Açın

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

feng shui, banyo

@houseliftdesign

Köklü bir Çin yerleşim uygulaması olan Feng Shui uzun bir zamandır dekorasyon dünyasına da yön veriyor. Bereket ve mutluluk yönlerinden objelerin yerleştirilme şekline, yaşam alanımızda uyumlu bir enerji yakalamanın formülünü sunan bu kadim öğreti artık bize hiç yabancı değil. Akıcı ve iletken bir element olan suyun en çok kullanıldığı yer olan banyolarımızda ise Feng Shui’yi kullanmak ayrı bir önem taşıyor.

Su, içinde barındırdığı anlamlarla önemli bir enerji alanına sahip. Bolluk ve bereket ile ilişkilendiren suyu en aktif kullandığımız yer ise şüphesiz banyolarımız. Banyolar eski zamanlara gittiğimizde de hijyen konusunda her zaman sorunlu olan yerler arasındaydı. Ancak hem insanların hem de tasarımların değişmesiyle banyolar da lüks bir atmosfere sahip olmayı başardı. Peki su trafiğinin en çok olduğu ve temizliği konusunda daha fazla hassasiyet göstermemiz gereken bu ortamda Feng Shui enerjisini nasıl yaratabiliriz?

Temizliğe Özen Gösterin

Banyolarımız sıklıkla kullanıldığından temizlik konusunda ayrı bir hassasiyet gerekiyor. Feng Shui temiz ve sağlıklı bir ortamda çok daha rahat hareket ettiği için banyonuzu düzenli olarak temizlemek ilk adımlardan biri olabilir.

Havluları Değiştirin

Hem yüz hem de beden için kullandığımız havlular belirli bir toksik enerjiyi de içinde barındırıyor. Özellikle misafir ağırladığınız dönemlerde havlularınızı değiştirmeye dikkat edin. Yıkamak belirli bir süre için iyi bir çözüm olacaktır. Ancak nadiren de olsa banyonuzda bulunan havluları tamamen değiştirin. Eskiyen havlularınızı da bir temizlik aracı olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Banyonuzun Kapısını Kapalı Tutun

En çok su akışının olduğu yerde enerjiyi muhafaza etmek adına kullanmadığınız zamanlarda banyonuzun kapısını kapalı tutun. Bu akışın içeride daha rahat dolaşmasını ve kapıdan uçup gitmemesini sağlayacaktır.

Su Tüketiminize Dikkat Edin

Suyun Feng Shui ile güçlü bir bağlantısı olduğu için onu boş yere akıtmamak son derece önemlidir. Çünkü bu bir nevi hayatın size sunduğu yaşam kaynağına saygı göstermek anlamına gelir. Su tüketiminize ne kadar özen gösterirseniz, banyonuzda da o kadar iyi bir chi enerjisi yakalarsınız. Dişinizi fırçalarken musluğu kapalı tutmak bile bu önemli adımlar arasında yer alıyor.

Bitkileri Kullanın

Banyoda bitki bulunması ilk duyduğunuzda kulağa biraz farklı gelebilir. Ancak suyun bu kadar kullanıldığı bir yerde bir canlıya hayat vermek doğadaki alma verme dengesinin de bir yansıması. Üstelik bitkiler suyun enerjisini yaşam enerjisine döndürme özelliğine sahiptir. Bu yüzden ufak olsa da banyonuzda bitkilere yer açabilirsiniz.

 

ETİKETLER: FENG SHUİ , BANYO , DEKORASYON