08 Eylül 2021

Alberta Ferretti’den Bir Venedik Hikayesi

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Alberta ferretti

78.Venedik Film Festivali devam ederken İtalyan moda evi Alberta Ferretti, şehrin 1,600. yaş gününü de kutlamak için özel bir defile düzenledi.

Cumartesi akşamı gerçekleşen defile Venedik’in içinde barındırdığı gösterişi ve gizemi tasarımlar aracılığıyla yansıttı. Ferretti “Venedik Şehri ve Civici Müzesi Vakfı bana bu proje için ulaştığında gördüğüm en güzel şehirlerden biri olduğu için hem çok mutlu oldum hem de çok gururlandım.” sözleriyle heyecanını dile getirdi. Tasarımcı bu cümlelere ek olarak, “Burada biraz zaman geçirdiğinizde zihninizin daha yaratıcı olmaya başladığını ve hayal gücünün yaratıcılığın en önemli parçası olduğunu tekrar anlıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Alberta ferretti

Koleksiyona baktığımızda geçmiş dönemlerin zarafeti ve ihtişamı Albertta ferretti’nin vizyonuyla uyumlanarak masalsı parçalara dönüştüğünü görüyoruz. Venedik Film Festivali’nin böyle bir gösteriye vesile olması ise sektörün fazla ticari gidişatından rahatsız olan Ferretti için oldukça değerli.

Bu özel defile Venedik’in 18. Yüzyıl tarihi ve sanatına adanmış bir müzeye de ev sahipliği yapan Cà Rezzonico’da gerçekleşti. İnce bir işçilikle ve titizlikle hazırlanan 26 parçadan oluşan koleksiyon için Ferretti şu açıklamayı yaptı; ”Açıkçası bir kostüm serisi yaratmak yerine kadınların her zaman olmasa bile özel anlarda giyebileceği tasarımlar yaratmak istedim." Venedik’in sembolik mimarisinden ve zengin mirasından referanslar alan Ferretti, yine de yüzünü geleceğe dönerek fütürizme dokunan bir koleksiyon sunuyor.

 

ETİKETLER: ALBERTA FERRETTİ , 78. VENEDİK FİLM FESTİVALİ , VENEDİK , KOLEKSİYON