05 Eylül 2015

Sağlıklı Cildin Bakım Formülleri

YAZI: AYŞE TOLGA

 

15-09/04/ayse-tolga.png

Ayşe Tolga

Bir aromaterapist ve estetisyen olarak cilt bakımında her zaman doğal ürünlerden yana oldum. Müşterilerime de her zaman kendilerine özel ürünler hazırlamaya özen gösteriyorum. Çünkü yaşadığınız tüm sağlık sıkıntılarına karşı doğada bir çözüm olduğunu unutmamanızı istiyorum. Her rahatsızlıklta ilaçlara koşmamalıyız. Rahatsızlığımızın gerçek nedenini anlamalı ve bir daha olmaması için sebebi kökünden çözmeliyiz. 

Cilt Bakımının olmazsa olmazı cilt temizliğidir. Bu yüzden cildimizi derinlemesine temizlemeliyiz. Temizlik ve bakım günlük, aylık ve haftalık olarak değişir. Aylık olarak profesyonel bakıma gitmenizi tavsiye ederim. Bugün sizlere on seneyi aşkın süredir hem kendi cilt bakımımda hem de müşterilerimde kullandığımız gençlik ve güzelliğiniz için aromaterapi ve bakım formüllerimi paylaşacağım.

 

Derinlemesine Temizlik için: Yüz Buharı

Derinlemesine temizlik sağlayan yüz buharı, yüzünüze sağlıklı bir ışıltı kazandıracaktır. Sıcak buhar gözenekleri açar, kirleri arındırır ve cildi nemlendirir. Bitkiler ve esansiyel yağlar ise buharın arındırıcı etkisini artırır. Cildinizi formda tutmak için ayda iki defa buhar uygulayın, cildiniz yağlı ve problemli ise her hafta uygulayın.

 

Sağlıklı Işıltı için: Lavanta Parlaklığı

Gece yatmadan cildinizi güzelce temizlediyseniz sabah tekrar temizlemeniz gerekmez. Onun yerine ılık su dolu bir leğene birkaç damla lavanta yağı damlatın. Leğene batırıp çıkaracağınız bir bezi sıkın ve birkaç saniye yüzünüzün üstünde tutun. İşlemi on defa tekrarlayın, cildinizin sağlıkla ışıldadığını göreceksiniz.

 

Pratik Yoldan Arınma için: Aromatik Sıcak Havlu

Yüz buharı için zamanınız yoksa bu pratik arınma işlemini uygulayın. Önce her zamanki gibi yüzünüzü yıkayın. Sıcak su dolu bir kaba iki damla ıtır esansiyel yağı damlatın. Bir el bezini kokulu suya daldırıp çıkarın ve hafifçe sıkın. Bezi yüzünüze örtün ve iki dakika bu şekilde dinlenin.

 

Aromaterapi Büyüsü Yüz Maskesi

Yoğurt cilt dokusunu yumuşatır, kozmetik kil pürüzleri giderir, lavanta ve ıtır esansiyel yağları ise cilde sağlıklı bir ışıltı kazandırır.

2 tatlı kaşığı tam yağlı yoğurt

½ tatlı kaşığı kozmetik kil

2 damla lavanta öz yağı

1 damla ıtır öz yağı

Bütün malzemeleri birleştirip güzelce karıştırın. Maskeyi temiz cilde uygulayın. 15 dakika sonra ılık ve nemli bir el beziyle silerek temizleyin.

ETİKETLER: AYŞE TOLGA , BAKIM , CİLT BAKIM , AROMATERAPİ