23 Haziran 2022

Sabah Rutininde Değişiklik: Cildimi Temizlemek Zorunda Mıyım?

YAZI: LISA NIVEN-PHILLIPS

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

cilt temizliği

Her sabah ve gece, cildimizi temizlemek, çoğumuzun nedenini gerçekten sorgulamadan yaptığı bir şey. Öyle ki cildimizi temizlemek iyi bir cilt bakımının öncüllerinden birinin olmasının yanı sıra diş fırçalamak kadar günlük hayatın bir parçası aslında. Yüzümüzü yıkayarak temizlemek, serumlar ve nemlendiricilerin kullanımına hazır, temiz ve taze hissettiren bir başlangıç olarak bilinir.

Eğer tüm günü makyajla geçiriyorsanız gün boyunca biriken kiri temizlemek de hiç kolay değildir. Ancak skinizm (rutininizdeki gereksiz ürünleri ve adımları azaltmak) yükselişteyken ve hassas cilt bakımı bariyerini korumaya ve güçlendirmeye artan bir odaklanmayla, sabahları cilt temizliği yapmak gerçekten gerekli mi sorusu düşüyor aklımıza. Özellikle yatmadan önce çok kapsamlı bir temizlik yapıyor ve yastık kılıflarınızı düzenli olarak değiştiriyorsanız, yüzünüzün gerçekten tekrar yıkanıp temizlenmesi gerekiyor mu, yoksa hepimiz temizlik takıntılısı mı olduk?

Birkaç ay önce, ABD merkezli estetisyen @nicolecarolineskin TikTok'ta, "Sabahları yüzünüzü yıkamayın. Sivilceniz yoksa, lütfen yapmayı bırakın. Teşekkürler." diyerek bir video paylaştı ve elbette bir kaos başlattı. Devam eden bir diğer videoda ise önceki viral videonun yol açtığı kapsamlı tartışmaya yanıt vererek “Çok fazla temizlemenin cildinizi doğal bariyerinden uzaklaştırdığını, asit dengesini ve doğal mikrobiyomunu bozduğunu” açıkladı ve ekledi: "Geceleri düzgün bir şekilde iki kez temizlerseniz, sabahları sadece soğuk suyla durulamak yeterli olacaktır."

Cilt bakım markası Decree'nin kurucusu Dr. Anita Sturnham MD ise kafa karıştıran güzellik endüstrisinde doğru bilinen yanlışları da aydınlatmaya çalışan bir uzman. Sturnham, aşırı temizlik konusunda dikkatli olmanın kritik olduğunu savunsa da yine de sağlıklı bir cilt için sabah temizliğinin çok önemli olduğunu savunuyor.

cilt temizliği
Felicity Ingram

“Sabah temizliğiniz hafif, nemlendirici ve dengeleyici olmalıdır. Günün bu saatinde iyi bir temizleyici, cildinizi korumak için gerekli bir hazırlık adımı olarak bilinir. Bu aşamanın, cildinizi çevreye karşı kalkan gibi koruyan bir rolü var" diyor Sturnham. Ayrıca sabah temizliğinin gece boyunca birikmiş olabilecek cilt bakımı, aşırı yağ ve döküntü kalıntılarını da gidereceği görüşünde. Cildin en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlamak için sağlıklı bir koruyucu bariyer önemli olsa da, Sturnham iyi bir temizleyicinin bunu engellemekten ziyade destekleyeceğine ve sorunların ortaya çıkmasına neden olanın aslında yanlış temizleme olduğuna inanıyor:

"Gördüğüm en büyük sorunlar, yüz fırçalarıyla aşırıya kaçma ve sert, eksfolyatif temizleyiciler kullanma gibi adımları uygulayarak cildini aşırı temizlemesi” diyor  Dr. Anita Sturnham MD ve uyarıyor: "Aşırı temizlik, epidermis adı verilen koruyucu tabakayı yok ederek kızarıklık, kuruluk ve hassasiyete yol açabilir."

Danışman dermatolog Dr Emma Craythorne ise ürün seçimi yaparken cilt tipinizi de göz önünde bulundurmanın önemli olduğunu söylüyor. "Sabahları  her zaman nazik bir ürün öneririm, ancak cildi kurutmayı veya tahriş etmeyi önlemek için etkili bariyer kontrol bileşenlerine sahip olmalı. Cilt tipinizi belirledikten sonra, seçeneklerinizi daraltabilirsiniz" diyen Craythorne, cildiniz kullandığınız herhangi bir ürüne tepki veriyorsa hemen durmanızı öneriyor:"Cildinizin 'temizleyiciye alışması' diye bir şey yoktur." 

Dr. Emma Craythorne'un önemli uyarısına kulak veriyoruz biz de: "Amaç cildinizi anlamak ve ardından doğru temizleyiciyi bularak belirli bir rutinde ona bağlı kalmak."

 

 

ETİKETLER: CİLT BAKIM , CİLT TEMİZLİĞİ