20 Ekim 2015

Hollywood'un Gizli Silahı: Krioterapi

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

Soğuğun insan vücuduna, sıcaktan daha fazla yarar sağladığı bir gerçek. Araştırmalara göre vücut soğuğa maruz kaldığında kendini ısıtmak için metabolizma hızını arttırıyor, bu bağışıklık sistemini güçlendirmeye dolayısıyla savaşcı akyuvar hücrelerinin de artmasını sağlıyor. Bu da hastalıklara karşı daha dirençli bir vücut anlamına geliyor. Soğuğun faydası bu kadarla sınırlı değil. Soğuk hava ile birlikte artan metabolizma hızı daha fazla kalori yakmamızı sağlıyor, anlayacağınız soğuk zayıflatıyor. Ayrıca kan damarlarının önce büzüşmesini ısındıkça da açılmasını sağlayarak sağlıklı ve canlı bir cilt yüzeyi yaratmaya, kan dolaşımını düzenlemeye, toksin ve ödem atımına da yardımcı oluyor.

15-10/20/lindsay-lohan.png

Fotoğraf: @lindsaylohan  

Eski Bir Tedavi Yöntemi

Soğukla tedavi eski Yunan ve Mısır medeniyetlerine kadar uzanıyor. Özellikle 1800’lü yıllarda deri hastalıklarının tedavisinde soğuk plakalar kullanılıyordu. 1900’lerin başından itibaren geliştirelen bu dondurma yöntemi savaş sonrası dönemde katarakt ameliyatları ve jinekolojik siğiller üzerinde kullanılan profesyonel bir tedaviye dönüştü. Mantığı şu; sağlıksız hücreleri dondurmak ve kan dolaşımına bağlı olarak iyileşme sağlamak.

 

Soğuk Bakım Kabinine Buyrun

Krioterapi’nin günümüze uyarlanmış versiyonunda karşımıza soğutma mantığıyla yaratılmış kabin ve saunalar çıkıyor. Soğukla tedavi yöntemi, şimdilerde form tutmak, hücreleri kuvvetlendirmek, cildi canlandırmak için kullanılıyor. Lindsay Lohan dışında bu akımın müdavimleri arasında Jennifer Aniston, Demi Moore, Jessica Alba, Daniel Craig gibi pekçok Hollywood ünlüleri mevcut.

 

15-10/20/lindsay-lohan-01-1445337334.png

Fotoğraf: @lindsaylohan

 Nasıl İşliyor?

Krioterapi, sıvı azotun gaz haline getirilmesiyle çalışıyor. Toksik olmayan hatta soluduğumuz havada doğal olarak bulunan bu gazın vücutta ‘savaş ve kaç’ modu yaratıyor. Vücut ısısı 16 dereceye kadar iniyor. Kan vücudun en uç noktalarından kalbe çekiliyor. Kan bu bölgede daha fazla oksijenle doluyor ve zenginleşiyor. Normal vücut ısısına kavuştuğunuzda kendi kanınızla yenilenmiş oluyorsunuz. Ayrıca yaktığınız ortalama 1000 kcal ve azalan selülitler de cabası.

ETİKETLER: BAKIM , ESTETİK , ZAYIFLAMA , KRİOTERAPİ