12 Haziran 2015

Hindistan Cevizli Güzellik

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

Maske:
Hindistancevizi yağı, limon suyu ve her derde deva karbonat’ın karışımıyla yaratılan bu detoks ve nemlendirici etkili maske, özellikle siyah nokta ve genişlemiş gözeneklerin tedavisinde kullanılıyor. Siyah nokta tedavisi için her cilt tipine uygun olsa da, çok kuru ciltler içeriğindeki karbonat, hassas ciltler ise kullanılan limon yüzünden bir adım geri durmamalılar.
 
Fotoğraf: Getty Images Turkey
 
Dudak Nemlendirici:
1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 tatlı kaşığı balmumu ve isteğe göre besleyici özelliği olan shea veya badem yağını iyice karıştırın. İçerisine renk vermesi için ezdiğiniz kara dutların birkaç damla suyunu ekleyin ve buzdolabına koyun. Besleyici, nemlendiren ve en doğal pembeye sahip dudak balm’ınız hazır.
 
Peeling:
Zencefil rendesi, hindistan cevizi yağı, badem yağı ve esmer şeker. Iyice karıştırın ve her duşta peeling olarak uygulayın. Hassas bir cildiniz varsa esmer şekeri rondo’dan geçirip daha da inceltin. Zencefil’in kan dolaşımı üzerinde tetikleyici etkisi de problemli bölgelere fayda sağlayacaktır.
 
Makyaj Çıkarıcı:
Cilt tipinize göre yaratacağınız makyaj çıkarıcı nemlendiren ve besleyen bir bakım sunuyor. Eğer cildiniz çok kuru ise hindistan cevizi yağını, eğer yağlı bir cilt ise hindistan cevizi suyunu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken bu hindistan cevizi içeriklerinden birinden yarım çay bardağı almak, zeytin yağı veya badem yağı karıştırarak biraz içme suyuyla karıştırmak. 2 fazlı olan bu temizleyiciyi her defasında çalkalamak gerekiyor.
 
Fotoğraf: Getty Images Turkey
 
 
Deodorant:
Hindistan cevizi yağının yumuşatıcı karbonat’ın da koku emen özelliğini biraraya getirince hiçbir katkı maddesi içermeyen, güvenle kullanabileceğiniz bir deodorant’ınız oluyor. Terleseniz bile ter kokturmayan bu karışım güvenli ama kullanım açısından çok pratik sayılmaz. Zira buzdolabında tutmak ve sık sık tazelemeyi gerektiriyor.
 
Saç Maskesi:
20 cc badem yağı, 3 kaşık yoğurt, 1 yumurta, 20 cc zeytinyağı ve 20 cc hinsitan cevizi yağını karıştırarak macun elde ediliyor. Bu macunu duşa girmeden önce tüm saça yedirin ve streçle sarın. 45 dakika sonra önce soğuk suyla durulayın, bu sayede yumurtanın kokmasını engellersiniz, ardından da şampuan ile yıkayın. Yoğun protein içeren bu maske özellikle saç rengini açtırmış, balyaj ve meç yaptıranlar için ideal bir bakım olacaktır.
 

ETİKETLER: MASKE , PEELİNG , SAÇ MASKESİ , DEODORANT , DUDAK NEMLENDİRİCİ , MAKYAJ ÇIKARICI , GÜZELLİK REÇETESİ , HİNDİSTANCEVİZİ