23 Haziran 2017

Güneşten Gerçekten Korunuyor musunuz?

YAZI: JESSICA CHIA

güneş koruması

Fotoğraf: Mario Testino

Güneş kreminizden elinize biraz sıkıp cildinize sürdüğünüzde günü kurtardığınızı düşünüyorsunuz, değil mi? Maalesef öyle olmuyor. Bu ürünler, cildinizi koruma görevini, ancak siz üstünüze düşenleri yaparsanız yerine getirebiliyor. Bunun için eğitime ihtiyacınız var. İşte güneş korumada en sık yapılan dokuz hata. 

1. Yeterli miktarda koruyucu krem kullanmıyorsunuz.

New Jersey, Basking Ridge, Memorial Sloan Kettering Cancer Center, dermatoloji ve dermatolojik cerrahi bölüm başkanı Steven Q. Wang, “SPF 40 kullanan kişiler aslında bu ürünlerden yalnızca 10 ya da 15 etkisi kadar yararlanabiliyorlar” diyor, “Birçok kişi, cildin her santimetrekaresi için önerilen iki miligram yerine sadece bir miligram kullanıyor, yani etiket üzerindeki etkinin yarısını almış oluyorlar.” Çözüm SPF 100 ürünlerin peşinde koşmakta değil, geniş spektrumlu koruyuculardan, ince fakat kat kat kullanmakta. Shiseido Urban Environment Oil-Free UV Protector Broad Spectrum SPF 42, bu ürünlere güzel bir örnek.

2. Bir kere sürüp sonra tekrarlamıyorsunuz.

“Sabah 8’de sürdüğünüz güneş koruyucunun etkisi maksimum iki saattir, yani saat 10’da dışarıya çıkacaksanız, korunmuyor olacaksınız.” Stanford Tıp Fakültesi dermatoloji kliniği yardımcı profesörlerinden Kristin Nord’un açıklaması bu yönde. Eğer günün çoğunu iç mekanlarda geçiriyorsanız, dışarı çıkmadan önce Bioderma Hydrabio Eau de Soin SPF 30 Moisturizing Anti-UV Mist ile bir rötuş yapmanızda fayda var, makyajınızı bozmayan bu ürün, güneşe karşı korunmanızı artıracaktır. (Bu arada, güneş koruma kremlerinin etkisinin de bir yılla sınırlı olduğunu unutmayın.)

3. Yalnızca kozmetik ürünlerle korunabileceğinizi zannediyorsunuz.

Nord, “Güneş kremlerinin kullanımından çok daha kolay ve etkili olan yöntem, güneşten koruyan kıyafetleri tercih etmektir” diyor, “Dikkatli giyinirseniz, iki saatte bir yeniden krem uygulama, terleyince ürünün etkisini kaybetmesi gibi zorlukları da yaşamazsınız üstelik.” En az 10 cm kenarlıklı geniş bir şapka, alnınızı, burnunuzu ve çenenizi sağlama alacaktır. Şapka sizi, yerden yansıyan UV ışınlarından koruyamayacağı için, koruma ürünlerini yine de kullanmak zorundasınız.

4. Camı çizik güneş gözlükleri kullanıyorsunuz.

Araştırmalar gösteriyor ki, geniş UV koruma spektrumuna sahip gözlükler, uzun süre kullanıldığında etkileri azalıyor. Yale Tıp Fakültesi oftalmoloji bölümü yardımcı profesörlerinden Michael Ehrlich, iki yılda bir gözlüğünüzü yenilemenizi ve sürekli kılıf kullanarak gözlük camlarınızı çizilmekten korumanızı öneriyor.

5. Sürekli olarak aynı noktaları ihmal ediyorsunuz.

New York City, Mount Sinai Tıp Fakültesi dermatoloji bölümü asistan profesörlerinden Francesca Fusco, “Kaşlar ve saç sınırı, sürekli ihmal edilen bölgeler, en çok melanom vakasına bu bölgelerde rastlıyoruz” diyor. Kaşlar üzerine, Lancaster Sun Sport Cooling Invisible Mist gibi şeffaf ürünlerin fırça yardımıyla yedirilerek kullanılmasını öneriyor. Makyaj temizleme pamuğuna koruyucu spreylerden sıkıp, belirtilen bölgelere uygulayabilirsiniz.

6. Satın aldığınız ürünlerin içeriklerini okumuyorsunuz.

Cilt yaşlanmasına ve cilt kanserine yol açan DNA bozulmalarına neden olan UVA1 ışınlarına karşı koruma sağlayan yalnızca dört etken madde var. Neutrogena CoolDry Sport SPF 50 serisinde bu etken maddelerden ikisi bulunuyor. Eğer güneş ışınlarını tam anlamıyla bloke etmek isterseniz, Eau Thermale Avene Complexion Correcting Shield SPF 50+ gibi çinko oksit içeren bir güneş kremi kullanmalısınız.

7. Güneş koruma kremlerini yalnızca plajda kullanıyorsunuz.

Oysa güneşte geçireceğiniz beş dakika bile zararlı. Son araştırmalara göre güneş, DNA bozulmasını hemen tetikliyor; üstelik hücrelerdeki bu reaksiyon saatler bile sürebiliyor. Yale Tıp Fakültesi terapötik radyoloji ve dermatoloji profesörlerinden Douglas E. Brash, bozulan hücrelerin zamanla cilt kanserine yol açacağını belirtiyor. İyi haberse şu, eğer doğru güneşten korunma metodlarını sadakatle izlerseniz, cildiniz kendini yenileyip daha sağlıklı hale gelebiliyor. Yağmurda ya da bulutlu havalarda bile korunmayı ihmal etmeyin.

8. Plaj şemsiyelerine fazla güveniyorsunuz.

JAMA Dermatology tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, gölgede olmak sizi güneşin zararlarından korumuyor. Üç buçuk saat şemsiye altında oturan deneklerin yüzde 78’i, bu sürenin sonunda güneş yanığından mustarip olmuşlar. İster güneşte olun ister gölgede, dışarı çıkmadan 30 dakika önce koruma ürünlerinizi sürün. Fusco’nun önemle vurguladığı üzere, bu ürünlerin cilde nüfuz edebilmesi için zamana ihtiyaçları var.

9. Güneş koruma kremleriniz, ecza dolabınızın arkalarında yer alıyor.

Oysa diş macununuzun yanına alırsanız, günlük olarak kullanma sıklığınız artacaktır. Wang, bu konuda yaptıkları çalışmalarda olumlu sonuçlar aldıklarını söylüyor.

ETİKETLER: GÜNEŞ KORUYUCU , #PLAJDAVOGUE