28 Haziran 2017

Güneş Yanığı Sonrası Acil Cilt Servisi

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Rüzgar gibi geçen tatil günlerinde, güneşin dozunu fazla kaçırmış olabilir misiniz? Güneşle ilişkiniz umduğunuzdan daha sıcak ve yakıcı olduysa, sizi 5 adımlık güneş sonrası acil cilt servisi bekliyor. Adeta cehennem ateşi gibi hissettiğiniz hassas cildinize adım adım nasıl bakmanız gerektiğinizi masaya yatırdık. Unutmayın ki güneş yanıkları DNA’nızı etkileyen kalıcı hasarlara dönüşebilir, bu yüzden her ne yapıyorsanız bırakın ve cildinize ilk yardım bakımı yapın!

Emily Ratajkowski

Fotoğraf: @emrata

1-İlk Yardım

Güneş yanığının ilk saatlerinde, vücudunuz travmaya tepkiyi vücudunuzdaki kızarıklarla ve hatta aşırı durumlarda ateşle gösterir. İlk adım aspirin ya da ibuprofen vücudunuzdaki acıları dindirerek güneş yanığınızı rahatlatacaktır.

2-Cildi Rahatlat!

Ateşiniz düştüyse ve acılarınız dindiyse ikinci adım güneş yanığınızı hafifletmek. Bu aşamada organik çözümler arıyorsanız yoğurt ve süt cildinizin ısısının normale dönmesine yardımcı olacaktır. Daha ileri bir bakım için cildinizi ferahlatacak, nemlendirecek bir maske de tercih edebilirsiniz.

3-Güneş Sonrası Hassas Bakım

Aşırı hassas cildiniz için birkaç gün cildinize ekstra iyi bakacak ürünleri kullanmalısınız. Hassas ciltler için özel üretilen nemlendiriciler, temizleme kremleri cildinize iyi gelecektir. Cildinizi olabilecek tüm dış etkenlerden, fiziksel ve kimyasal maddelerden uzak tutmalı ve cildinizi rahatsız etmemelisiniz. Bu noktada La Roche’in toleranslı temizleme sütü ideal bir tercih.

4-İyileştirici Müdahale

Hassas cildinizi yeniden güçlendirmek için antioksidanlar gibi Vitamin C’de etkili bir bakım. Cildinize iyileştirici bir bakım uygulamadan önce, cildinizin birkaç gün kendi kendini toparlamasına izin verin. Sarah Chapman’ın iyileştirici bakım serumu içerdiği zengin omegalarla cildi beslerken, içindeki aminoasit peptitler cildinizi rahatlatacaktır.

5-Onarım Aşaması

Son aşamada cildinizi onarıcı bir bakım gerekiyor. Dermalogica’nın Barrier Repair bakımı içerdiği Vitamin E ve Vitamin C ile cildinizi eski formuna getirecek. Eğer yağlı bir cildiniz varsa daha hafif bir yapısı olan Zelens’in Z Recovery kremini tercih etmelisiniz.

DİKKAT!

Son olarak dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri cildinizi rahatlatmak için fazla ürün kullanımından kaçınmanız gerek. Ayrıca güneş yanıklarınızın derecesi sizi endişelendirecek seviyedeyse tıbbi bir yardım alın. Güneş yanığından ne kadar az zararla kurtulsanız da, uzun vadede güneşle ilişkinizin ne kadar tehlikeli olduğunu unutmayın. Sadece güneş lekeleri ve yaşlanmaya değil ayrıca cilt kanserine de neden olabilecek olan güneş yanıklarından korunmak yerine güneşe çıkmadan doğru koruyucularla önlemenizi alın.

ETİKETLER: YAZ , BAKIM , GÜNEŞ YANIĞI , CİLT BAKIMI