07 Ocak 2015

Estetikte Yeni Dönem

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

Yağ dokusundaki  kök hücre sayısının kemik iliğinin neredeyse 200 katı olduğu keşfedildi. Tüm kök hücre çalımaları yağ dokusuna döndü.Tüm dünyada yağ enjeksiyonlarına bir sıçrama var. Belki tek başına yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi yapılamıyor ama destek tedavi, küçük difetlerin giderilmesi gibi durumlarda kullanılıyor. Ve çok başarılı sonuçlar veriyor.Yağ enjeksiyonlara cilt kalitesini arttırmak ve yenilenme sağlamak amaçlı yapılıyor. Kök hücre tedavisi ile desteklendiğinde iyi sonuçlar veriyor.
 
Prof. Dr. Akın Yücel
 
Kök hücre tedavisinde güneş görmeyen, genelde kulak arkasından deri parçası alınarak, deri altı hücrelerinin kültürü yapılıyor, bunlar çoğaltılıyor. Cilde mezoterapi yöntemiyle fibroblastlar veriyorsunuz. Amaç zamanla azalan kolajen sentezini yerine koymak. Dolgular çok değişti. Eskiden sert kalırdı, yüzde tümsekler oluşurdu ve ele gelirdi. Bir dönem hyaluronik asit moleküllerini daha serbest bağladılar  o zamanda dolgunun dayanma süresi azaldı. Şimdilerde hem yumuşak hem de uzun süre dayanan bir içerik kullanılıyor. 
 
Tüm dünya non-invasiv, ameliyat olamadan, estetik işlemler uygulamaya gidiyor. Erkenden başlanan minik uygulamalarla yaşlılık izlerinin derinleşmesini engelliyorsunuz. Artık geç yaşlanıyoruz. Sadece dolgu yaparak yüz iskeletini şekillendirmek artık mümkün. Kısa çene uzatılıyor, elmacık kemikler büyütülüyor, hatta sert burun görünümü bile dolgu yöntemiyle yumuşatılabiliyor.
 
Botox hala bilinen en iyi yaşlanma karşıtı bakımlardan biri. Doğal görünmesi için önemli olan, azar azar ama sık sık yaptırmak. Yüzdeki kırışıklıkların oluşma nedeni kas hareketi, botox yüzde yapıldığı yerdeki kasları bloke ederek, kasa bu hareketi unutturuyor. Kırışıklık görünümü azalıyor. Yoksa şehir efsanesine dönüşen ‘işlemeyen kas zayıflar, etkisi geçtiğinde daha çok yaşlanacağız’ inanışı yüzdeki kaslarımız için geçerli değil. Yüz kası vücuttan farklı işler. Botox’un kullanım alanları gittikçe genişliyor. Şimdilerde akne tedavisinde önemli sonuçlar alınıyor. Mikro-botox sulandırarak cilt altına verilen botox, yağ dokusunun üretimini bloke ediyor, yeni yağ hücresi oluşmadıkça akne tedavi oluyor.
 
Rene Zellweger ile tekrar ortaya çıkan göz ameliyatlarında ise yeni trend şöyle: Eskiden Greta Garbo, Marlene Dietrich gibi aktristlerin sahip olduğu oyuk, çukur göz ve ince kaş tarih oldu. 
 
Greta Garbo
 
Göz kapağı ameliyatlarında amaç var olanı almak değil yağ ile doldurmak. Göz kapağındaki kası çıkartmadan hatta ikiye katlayıp üzerine de yağ enjekte ediyoruz ki çukura kaçmış görüntüden uzak, dolgun sağlıklı tıpkı gençlikte uykudan uyandığınızdaki gibi bir efekt yaratılsın.
 

Doutzen Kroes'in göz sekli, dolgun göz kapakları ve kalın şerit kaslarla yeni nesil gözlere iyi birer örnek.

 
Orta yüzde ise eskiden göz kapağı altındaki yağlar alınırdı, yüzde basık bir ifade yaratılırdı. Günümüzde var olan yağı orta yüze kaydırıp yüzü kendi yağıyla dolduruyoruz.  Artık amaç yağdan kurtularak yüzü inceltmek değil, yağı yüze güzelce dağıtıp sağlıklı bir yüz şekli elde etmek. Dolgunluk, baby fat’e geri dönüş var, sadece elmacık kemiği altında kalan bölgenin, hafif çukur görünmesini istiyoruz.  Kaş kemiği, çene ve elmacık kemikleri belirgin olmalı. Kaybolmamalı.
 

ETİKETLER: ESTETİK , BOTOX , MİKRO BOTOX , PROF. DR. AKIN YÜCEL , GÜZELLİK , GRETA GARBO , DOUTZEN KROES