15 Ocak 2015

Ciltte C Vitamini Mucizesi

YAZI: GÖZDE ATAKOĞLU

C Vitamini ve Cilt ilişkisini, REN Skincare’in dermatoloğu, Dr. Collete ile konuştuk.
 
 
Temiz ve bakımlı bir cildin sırrı nedir?
İşin sırrı,  doğru ürünü kullanmaktan geçiyor.  Bu kapsamda ürünlerin cildi tahriş eden sülfat, gözenekleri tıkayan silikon ve mineral yağ gibi petrol türevi bileşenler içermemesi çok önemlidir.  Buna ek olarak ürün içeriğinde aktiflerin doğru konsantrasyonda  ve kombinasyonda bir araya gelmesi de ciddi etki yaratır.
 
Cilt bakımının temel kuralları neler, kullandığımız kremler gerçekten işe yarıyor mu? 
İyi bir cilt bakımının %20 sini ürünler ise %80’inin ise ciltten atmamız gereken ölü deri, kalıntı ve kir oluşturur. Kremler elbette etkilidir ancak derinlemesine temizlenmemiş bir cilde ne uygularsanız uygulayın nüfuz etmeyecektir ve ürün işini yapmayacaktır.
 
Stres ve hava kirliliği cildi ne kadar etkiliyor? 
Stres cildimizde mikro kasılmalara neden oluyor, hava kirliliği ile de cildimiz serbest radikallere maruz kalıyor.  Bu doğrultuda kullandığınız ürünler mutlaka cildinizi serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlar bakımından zengin olmalıdır. 
 
C Vitamini’nin ciltte görevi nedir? 
C vitamini hem cilt hem de vücut icin hayati önem taşır . C vitamini ciltte şu konularda etkilidir; 
- Cilt renk tonu: Melanin sentezinden sorumlu tirozinaz enzimini etkinliğini ortadan kaldırır. 
- Kolajen sentezi: C vitamini, hücrede kolajen sentezini etkileyen bir aktiftir. C vitamini yoksa kolajen de yoktur.
- Güçlü bir antioksidan: Antioksidan üretimine yardımcı olur ve okside olmuş proteinleri etkisiz hale getirir. Sayesinde cilt tonu kusursuz sekilde eşitlenir.
 
 
En Sevdiğimiz C Vitamin’li Bakım Ürünleri
 
1. Murad/ Essential-C Daily Renewal Complex krem: 4 haftada güneş hasarına bağlı leke ve renk eşitsizliklerinde yüzde 46 oranında iyileşme sağladığı test edilmiş.
 
 
2. Glo. Terapeutics %10 Vitamin C serum: İçinde L-askorbik asit, çinko ve sülfat  bulunan serum, cildi serbest radikallere karşı korumakla görevli.
 
 
3. REN Skincare Flash Rinse 1 Minute temizleyici: İçindeki C Vitamini suyla aktive oluyor. Ciltte oluşan aşırı oksidasyon ve toksinlerden cildi anında arındırıcı özelliğe sahip 
 
 
4. Cellex-C Eye Contour Cream Plus: İçinde L-ascorbic asit ve likopen bulunuyor, Göz altındaki renk eşitsizlikleri ve ince derinin elastikiyet kazanması için öneriliyor.
 
 

ETİKETLER: CİLT BAKIM , C VİTAMİNİ , DR. COLETTE , MURAD , ESSENTİAL-C DAİLY RENEWAL COMPLEX , CELLEX-C , REN , ESTETİK