26 Ocak 2021

Yoga Nidra Zamanı

YAZI: ESRA BEBEK

Yoga nidraFotoğraf: Getty Images

Hayatında en az bir yoga dersine katılan herkesin şüphesiz dersin sonunda iple çektiği bir an var ki; bu son dinlenme pozuna Sanskrit dilinde Shavasana deniyor. Parmak uçlarınızdan saç tellerinize kadar derin bir dinlenmeye davet edildiğiniz bu duruş sizin de favori pozlarınızdan ise; şimdi yoga nidra ile tanışmak için sıkı durun!

Hatha, vinyasa, ashtanga gibi birçok farklı yoga stilinden en az birini mutlaka duymuşsunuzdur. Yoga nidra ise tüm bu stillerden oldukça farklı bir biçim olarak; derin dinlenme pratiği hatta bilinçli bir uyku hali olarak tanımlanıyor. Yogik uyku olarak da bilinen; bedeninizin tam anlamıyla gevşediği ve zihninizin uyanık olduğu bu pratik boyunca eğitmen bir nevi yönlendirilmiş meditasyon sunarken, bedeninizin her bir uzvunu tek tek gevşemeye davet ediyor. Özellikle içinden geçtiğimiz birçok belirsizlikle yaşamayı deneyimlediğimiz bu pandemi sürecinde; stresi azaltmak için mucizevi bir pratik olduğunun altını çizmeliyiz.  

Yoga nidra pratiği esnasında meditasyonun oldukça derin bir halini deneyimlediğimizi söylersek sanırım haksız olmayız. Yogik uyku pratiği için, rahatsız edilmeyeceğiniz bir alan seçerek ve mümkünse yerde yatarak cep telefonlarınızdan uzak olmak bu faydalı uygulamanın etkisini artıracaktır. Bedensel ve ruhsal sağlığımız için kendimize alan açtığımız bu zaman dilimi boyunca tüm gün boyu taşıdığınız bedensel, ruhsal ve zihinsel yükleri bir kenara bırakmayı deneyin. 

Bedende gevşemeyi geliştiren bu uygulamada, herhangi bir hareket yapmanıza gerek yok, tek dikkat etmeniz gereken eğitmenin yönlendirmesiyle, zihinsel anlamda bedeninizi tek tek taramak ve bu esnada ayık kalmayı sürdürmek. Pratik sırasında zihninizde rahatsız edici sesler ve düşünceler belirirse; bunun normal olduğunu anımsayarak, dikkatinizi eğitmenin yönlendirmelerine ve nefesinize getirmeyi denemeniz yeterli. 

Hareketsizlik içinde bedeni fark ettiğiniz bu yoga uykusunda, başın tepesinden ayak tabanlarına kadar gevşemeyi deneyimlerken; bırakın farkındalığınız bedeninizin içinde bir gözlemci edasıyla dolaşsın ve siz içinizde var olan dinginliğin dünyasına doğru yol almaya devam edin. 

Yogik uyku çalışmasını deneyimlemek isteyenler için önerilerimizden biri; 

- Ünlü yoga eğitmeni Zeynep Aksoy’un Reset ismiyle YouTube üzerinden sunduğu pratik iken, 

- Bir diğeri  alomoves uygulaması üzerinden, ev konforunda yoga nidra konusunun duayenlerinden Caley Alyssa’ya ait 20 – 30 dakikalık bir egzersiz olabilir.

Özellikle içinden geçtiğimiz şu dönemde; stres seviyemizi dengeleme ve kendimizi keşfetme noktasında birçok fayda sunan bu farklı stili denemeye ve gevşemeye davetlisiniz. 

ETİKETLER: YOGA , YOGA NIDRA , WELLNESS