14 Nisan 2021

Uyku Kalitesini Etkileyecek 5 Hata

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-04/13/gettyimages-50328228.jpg

Getty Images

Tıpkı dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına uyku kalitesinin de önemi azımsanmayacak kadar fazla. Son günlerde ise bedenin ve zihnin dinç hissetmesini sağlayabilecek bir uyku düzeninden bahsedebilmek ise pek mümkün değil. Zira pandeminin etkisi burada da kendi gösteriyor. Gün içinde yeteri kadar hareket edememek, stres ve virüsün seyri gibi konular, en çok uyku kalitemizi etkiliyor. Yine de bunun yanında bireysel olarak yapılan bazı hatalar sonucunda da uykusuz kalmak olası. Eğer aşağıdaki problemleri yaşıyorsanız, en azından bunları ortadan kaldırmaya gayret göstermek, daha kaliteli uyuyabilmenize yardımcı olacaktır.

Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak

Çoğunlukla sıkıntıdan kaynaklı olarak gece acıktığınızı hissedebilirsiniz. Bu hataya düşüp akabinde bir şeyler yemek ise uykuya dalmanızı direkt olarak etkileyecek bir neden. Zira tüketilen gıdanın ardından vücut onu yakmaya çalıştığı için uykuya dalmak çok daha zor hale geliyor. Yatmadan en az 2 saat önce yemekten uzak durmak en sağlıklısı.

Televizyon izlemek ya da telefona bakmak

Parlak ışık uyarıcı bir etki yarattığı için beynin uyku haline geçmesini engelliyor. Beynin rahatlamasına izin vermek adına yatmadan önce en az bir saat boyunca telefondan ve televizyondan uzak kalmayı deneyebilirsiniz.

Düzenli bir uyku saatine sahip olmamak

Elbette 15-20 dakikalık esneklikler mutlaka olacaktır. Ancak her akşam aynı saatlerde yatmaya özen göstermek, vücuda o vakitlerde uykuya geçme sinyalini vereceğinden kaliteli uyku için es geçilmemesi gereken bir adım.

Koltukta uyuyakalmak

Televizyon seyrederken uzandığınızda ve gözlerinizi kapattığınızda, çevrenizdeki insanlardan “Uykunu bölmeden yatağına yat” uyarısına muhakkak maruz kalmışsınızdır. Bu aslında oldukça doğru bir uyarı. Çünkü koltukta uyuyakalıp yatağınıza gitmek için ayağa kalktığınızda sırt ve boyun ağrısına davetiye çıkarabilirsiniz ki bu tekrar uykuya dalmanızı engelleyebilir. Ayrıca REM uykunuzu da bozabileceğinden, kötü rüyalara da sebebiyet verebilir.

Kafein tüketmek

Kahve ya da çay gibi kafeinli içecekleri gün içinde sıkça tüketmek, kaliteli uykuyu da kötü yönde etkileme gücüne sahip. Eğer verimli bir uyku düzenine sahip olmak istiyorsanız, öğleden sonra tüm bu içeceklerden uzak durmalısınız.

ETİKETLER: UYKU , WELLNESS