27 Ocak 2021

Sarılma Hissi Veren Ağırlıklı Battaniye İle Tanışın

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Battaniye
@benimyuyum

Sıcak battaniyeler arasında uyumayı hepimiz çok seviyoruz. Ancak özellikle stresin yoğunlaştığı dönemler de mental sağlığımızdaki oynamalar uykusuz geceleri de beraberinde getiriyor. İşte bu noktada ağırlığıyla size sarılma hissi veren battaniyeler, anksiyete ve insomnia gibi sorunlarla baş etmenize yardımcı oluyor.

Peki “Ağırlıklı Battaniye” tam olarak nedir ?

Adından da ilk olarak anlaşılacağı gibi diğer battaniyelere göre biraz daha fazla ağırlığı olan bu battaniyeler ağırlığı dengeli bir şekilde yayarak size kucaklama hissini veriyor. Sarılmanın hepimize ne kadar iyi geldiğini düşünürsek de bu his bizi sakinleştirerek oksitosin hormonunun salgılanmasına destek oluyor.

Aslında Amerika’da bir terapi şekli olarak da kullanılan bu battaniyeler stres ve kaygı bozukluklarının giderilmesinde rol oynayarak seratonin ve melatonin üretimini destekleyip derin bir rem uykusuna geçmenize yardımcı oluyor. Rem uykusu, İngilizcedeki “Rapid Eye Movement” teriminin baş harflerinden oluşan “Hızlı Göz Hareketi” anlamına gelen ve aslında rüya gördüğümüz uyku evresinin tanımıdır. Kaliteli bir rem uykusu için de bedenimizin rahatlamış olması hatta güvende hissetmesi büyük önem taşıyor, çünkü bu aynı zamanda sağlıklı bir uyku demek.

Battaniye

@benimyuyum

Türkiye’de bu fikri YuYu markasıyla bir bizimle buluşturan Pelin Rua ise tamamen kendi hikayesi ve araştırmalarıyla yola çıkarak “Ağırlıklı Battaniye”yi keşfediyor ve içeriğini, yapım aşamalarını öğrenerek kendine has bir battaniye yaratıyor. Arkadaşları arasında talep görmeye başlayan battaniyeler yeni bir başlangıca da vesile olurken, Rua bu girişimci hareketiyle bir online alışveriş firmasının düzenlediği ödül töreninde ‘Inovatif Kadın Girişimci Ödülü’nü de alıyor.

Belirli bir formüle göre yaratılan bu battaniyeler doğru kullanım amacıyla vücudun yüzde 10 ya da 15 ağırlığında olması gerektiği için kişiye özel hazırlanıyor. Bu yüzden de sadece uyumak için değil evde istediğiniz ortamda size eşlik etmek için de gayet uygun. Ayrıca sadece yetişkinler de değil çocukların sağlıklı ve sakin bir uyku uyuyabilmesi için de ağırlıklı battaniyeleri kullanabilirsiniz.

ETİKETLER: WELLNESS , UYKU , YUYU , SAĞLIK