26 Ekim 2021

Pilates & Barre: Size En Uygun Egzersiz Hangisi?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

barre

Fotoğraf:@devwindsor

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı düzenli egzersiz. Peki günlük rutininizde size ve bedeninize en iyi gelecek egzersiz hangisi? Bu yazıda pilates ve barre egzersizlerini karşılaştırarak, sorunun cevabını bulmanıza yardımcı oluyoruz. Pilates ve barre egzersizleri kasları uzatma ve güçlendirme yönleriyle birbirlerine benzeseler de aslında birbirinden çok farklı. Bu iki zorlayıcı ama bir o kadar da faydalı egzersizi mercek altına alıyoruz. Hangisi sizin için daha uygun, karar sizin.

Önce her iki egzersizi de tanıyarak başlayalım.

Bildiğiniz gibi pilates bir mat üzerinde ya da ekipman kullanarak yapılan, genellikle güç, esneklik ve denge oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir egzersiz. Pilates kaslarımız ve vücudumuz için güçlenmeyi sağlamanın yanı sıra, farkındalık ve nefes çalışması gibi başlıklar da bu egzersizde önemli bir rol oynuyor.

Barre antrenmanları ise bale, yoga ve pilates hareketlerini içeriyor ve adından da anlaşılacağı gibi hareketler bir barre’dan destek alınarak yapılıyor. Küçükken bale sınıfında geçirdiğiniz o zorlu ama bir o kadar da eğlenceli antrenmanları hatırlıyor ve tekrar o günlere dönmek istiyorsanız balenin disiplinini yoga ve pilatesle birleştiren barre egzersizine şans vermeyi deneyebilirsiniz.

barre

Fotoğraf: © Josh Olins

Pilatesten farklı olarak barre antrenmanının belirlenmiş kardiyo bölümleri, kalori yakmaya yardımcı olmak için kalp atış hızını artırmayı amaçlar. Barre, bu uygulamalardan birçok hareketi içermesine rağmen, pilates veya yogadan daha çok bir aerobik disiplinine benziyor denilebilir. İlk hedefiniz kilo vermekse, barre sizin için doğru bir başlangıç olabilir.

Pilates hareketleri genellikle yavaş ve geniş bir hareket aralığına dayalı iken, barre hareketleri genellikle daha küçük hareketler içeriyor.

Barre antrenmanları ise müzik ve koreografi içerirken, pilates daha sessiz ve içe dönük bir deneyim olarak bilinir. Barre egzersizinde nefese odaklanmanın yoga ve pilatesteki kadar öncelikli olmadığını söyleyebiliriz.

İki egzersiz de kasları güçlendirmeyi ve uzatmayı amaçlasa da aralarındaki en temel fark da burada karşımıza çıkıyor. Barre pilatese göre daha küçük kas gruplarını çalıştırmayı hedeflerken, her harekette vücudun tamamını çalıştırmaya odaklanan pilateste bu durumun tam tersi olduğunu görüyoruz.

barre

Hangi egzersizi rutininize ekleyeceğinize karar vermeden önce gerçekten sizi neyin daha rahat hissettirdiği, fitness hedeflerinizin ne olduğu ve elbette kişisel tercihinize odaklanmanızda fayda var. Bedeniniz için en iyi olanı seçerken, nelerden zevk aldığınızı da kendinize sormayı unutmayın. İster pilates ister barre ya da yoga, her biri fiziksel ve zihinsel faydaları olan egzersizler. Bu nedenle seçiminiz ne olursa olsun uzun vadede bedeninize fayda sağlamış olacaksınız.

 

 

ETİKETLER: BARRE