27 Ocak 2022

Öz-Sevgi Zamanı: Şubat Ayında Size İyi Gelebilecek Well-Being Etkinlikleri

YAZI: ESRA BEBEK

ARTHUR ELGORT, Fran Summers, British Vogue, September 2019
Artur Elgort, Fran Summers, British Vogue, Eylül 2019

Klişelerden uzak bir Şubat ayı planlayanlardansanız sıkı durun ve sevgiliyle sınırlanamayacak kadar yüce bir duygu olan sevgiyi en kapsayıcı haliyle tüm dünyayla paylaşmak için önerilerimize kulak verin.

Sevgi üzerine yazılmış milyonlarca kitap içerisinden Erich Fromm’un sihirli kaleminden çıkan Sevme Sanatı isimli zamansız eserin yeri ayrıdır. Yazar, kitapta sevme eyleminin bir sanat olduğu tezini ortaya koyar ve bu öneriden hareketle, sevgi akışı içinde bir yaşam sürmenin özel bir bilgi ve çaba gerektirdiğinin altını çizer.

Dünya üzerinde pek çok kişi sevginin önemini kabul ederken toplumun büyük bir bölümü, bu kavramı daha kısıtlayıcı bir biçimde ele alarak, sadece sevilme ile özdeşleştirir. Halbuki sevgi kavramı geniş anlamıyla, sevebilme gücümüzü anlatır. Başkalarını sevebilme gücümüz ise kaynağını kuşkusuz, kendimize sunabildiğimiz sevgiden, yani özümüzden alır.

Bu yıl kendine farkındalıkla sevgi sunarak, içindeki özü tüm dünyayla paylaşmaya niyet edenler için Şubat ayında ruhu besleyen dört farklı etkinlik önerisini sizler için hazırladık:

1 - Dr. Neslihan İskit ile Kalp Yogası

Ruh, beden ve zihin bütünlüğü anlamında tüm bedenin yaşam kaynağı olan kalp merkezinizi desteklemek ve güçlendirmek üzere sunulacak bu yenilikçi kalp yogası çalışması 13 Şubat tarihinde Miboso Akademi çatısı altına gerçekleşecek. Dileyen herkesin katılımına açık olan bu çalıştayla ilgili tüm detayları öğrenmek ve kayıt yaptırmak için info@mibosowellbeing.com adresi üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Teorik bilginin asana pratiği, nefes teknikleri ve meditasyonla birleştirildiği bu çalışma stres ve kaygı seviyelerinizi azaltırken, kalbin fizyolojik olarak güçlenmesini destekliyor.

 

2- Bir süredir hayatına Akyaka’da devam eden yoga eğitmeni ve ilham veren mentör

Zeyneb Uras, Yaşam Yogam Buluşmaları ismini verdiği bir seri ile 12 ve 13 Şubat tarihlerinde İstinye’de yer alan Nati Yogalife’da kalp açıcı akışlar ve paylaşımlarla hem online hem stüdyo katılımcılarıyla buluşuyor. İlk buluşmada, yavaşlamak, nefes ve an temalarına odaklanırken, 13 Şubat tarihindeki 2. buluşmada yaşamın her an bize sunduğu sonsuz destek üzerine bir farkındalık çalışması ortaya konacak. Katılım ve detaylı bilgi için info@natiyoga.life email adresine yazabilirsiniz.

 

3 - Ayurveda danışmanı olarak tanıdığımız Ulli Allmendinger ve Sage Botanics güçlerini birleştirerek, 19-20 Şubat tarihlerinde Datça’da bahar ve canlanma temalı bir ayurveda eğitimi düzenliyor.

Sabah aromatik karışımlarla zenginleştirilmiş yoga seansları ile başlayacak bu kampta doğayla iç içe huzur veren bir ortamı deneyimlerken, uyanmaya başlayan badem ağaçlarına tanıklık etme şansı bulacaksınız. Beden için sonsuz şifa sunan ayurvedik ilkbahar rutinleri oluşturmanıza yardımcı olacak pratikler kazanarak dönmek ise bu dönemde kendinize ve sevdiklerinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olacak. Katılım ve detaylı bilgi için info@sage-botanics.com email adresi üzerinden irtibat kurabilirsiniz.

 

4- Kalbinizi derinden açarak, bütünsel sağlığınıza daha fazla yatırım yapmak istediğiniz yeni bir dönemden geçiyorsanız önerimiz; Chopra Health Retreat tarafından, iyi yaşamın uçsuz bucaksız oyun alanlarından biri olarak bilinen Sonora çölünde, 20-25 Şubat tarihlerinde düzenlenecek bütünsel sağlık kampı. Ünlü hekim Deepak Chopra’nın Perfect Health isimli kitabından esinlenerek kurgulanan bu kampın içeriğinde yoga pratiklerinden detoks yaklaşımına, ayurveda bilgisinden meditasyona uzanan kapsamlı bir seçkide beden, zihin ve ruh bütünlüğünüzü dengeye getirmek için sonsuz bilgi ve uygulama ile dolacaksınız. Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için https://chopra.com/retreats web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: AYURVEDA , WELL-BEİNG , ÖZ SEVGİ , YOGA , İYİ YAŞAM