27 Temmuz 2022

Kürek Sörfüne Başlamanız İçin 5 Neden

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

kürek sörfü

Paddleboarding olarak da bilinen ayakta kürek sörfü, tam anlamıyla harika bir tam vücut antrenmanı. Ayakta kürek sörfü için ihtiyacınız olan tek şey, özel bir sörf tahtası ile bir kürek. Bundan sonra yapmanız gereken, dizlerinizin üzerinde tahtaya oturduktan sonra küreğinizin desteğiyle biraz açılmak ve ellerinizden destek alarak ayağa kalkıp ilerlemek. 

Üstelik ayakta kürek sörfünün sandığımızdan daha çok faydası var. Sadece eğlenceli değil, aynı zamanda vücudunuzun zevk alması için tam bir deneyim. Ayrıca, su üzerinde sakin ve yatıştırıcı bir ortamda zihninizin ve vücudunuzun mevcut durumunu iyileştirmeye yardımcı olması yönünü de hatırlatalım.

Siz de tahtanızı kapıp kürek çekmeye başlamak için heyecanlandıysanız, işte paddleboarding'in bilinmesi gereken 5 faydası.

Dengeyi bulmak

Kürek sörfü, tahtada ayakta durmak için çok fazla denge ve odaklanmayı gerektirir. Bu, kendinizi tahtada dengede tutmak için hem karın hem de bacak gücünüzü geliştireceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, daha iyi bir denge, hayatınızı ve genelinizi dengelemenize ve gün boyunca daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm bedeni çalıştırmak

Kürek sörfü yaparken sırt kaslarınızı, karın bölgenizi, kollarınızı, bacaklarınızı, omuzlarınızı ve gövdenizi çalıştıracak ve tam anlamıyla bir tüm vücut antremanı gerçekleştireceksiniz.

kürek sörfü

@haileybieber

Sakatlanma risklerini rafa kaldırın

Kürek sörfü yaparken eklemlerinizdeki tendonlara ve bağlara zarar vermeniz veya herhangi bir sakatlanmanız oldukça düşük bir olasılık. Bu, minimum hareketle eklemlerinize zarar vermeden çok fazla kalori yakmak anlamına geliyor.

Ana odaklamanın gücü

Her anın baş döndürücü bir hızda yaşandığı, zihnimizdeki sesleri susturamadığımız bir dünyada sadece suyun tadını çıkarmak ve ana odaklanmak elbette hepimize iyi gelecek. Doğaya geri dönüp sevdiğiniz bir şeyi yaparak stresi azaltmak, zihninizi rahatlatmaya yardımcı olurken, aynı zamanda size mutluluk hissi veren beyindeki serotonin ve endorfinleri serbest bırakacaktır. Ayrıca sadece tahta üzerinde denge kurma yeteneğini geliştirirken kürek sörfünde ustalaşmanın ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. Bu, aynı zamanda kürek tahtanızdayken yaptığınız her hareketle ilgili farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Doğanın kollarında

Özellikle doğa sporlarının harika dış mekanlarda inanılmaz deneyimlere dönüştüğünü hepimiz biliriz. Kürek sörfü de bu harika deneyimlere olanak sağlıyor. Aktif bir egzersiz şekli olmasının yanı sıra, gerçeklerden, günlük yaşımın rutininden kaçmak için de kendinizi kürek sörfünün kollarına bırakabilirsiniz.

 

Ve hatırlatalım. Kürek sörfü yapmayı düşünüyorsanız, su üzerinde güvende kalmak için önlemler aldığınızdan emin olun. Çevrenizden haberdar olun, can yeleği getirin ve ufukta bir fırtınanın olabileceği rüzgarlı günlerden kaçının. Ayrıca, paddleboarding'in yoğun bir egzersiz şekli olabileceğini unutmayın. Yeni bir egzersiz rejimine başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşun.

 

ETİKETLER: KÜREK SÖRFÜ