21 Temmuz 2016

Sörfün Sakin Kardeşi: Paddle Boarding

rihanna

Standup paddle boarding (SUP) yani Türkçe ismiyle kürek sörfü, son zamanların en çok ilgi gören su sporlarından biri. Hawaii’de sörfün kardeşi olarak doğan SUP, sörfün aksine dalga veya rüzgar olmasa dahi, deniz, göl, nehir, akarsu gibi herhangi bir su birikintisinde rahatlıkla yapabileceğiniz bir spor.

SUP yapabilmek için ihtiyacınız olan, özel bir sörf tahtası ile bir kürek. Bundan sonra yapmanız gereken, dizlerinizin üzerinde tahtaya oturduktan sonra küreğinizin desteğiyle biraz açılmak ve ellerinizden destek alarak ayağa kalkıp ilerlemek. SUP’u hem spor hem gezi amaçlı yapabilirsiniz.

taylor swift

Yalnızca denizin üzerinde bir tahtada dik bir şekilde dengede durabilmek bile başlı başına bir core ve karın antrenmanı. Tabii aynı zamanda kürek çekiyor olmak da vücudunuzun üst kısmını hayli güçlendiriyor. Yogacılar ise SUP’u hem zihinsel hem fiziksel ana temalarından biri olan “denge” öğretilerine farklı bir zorluk katmak için kullanıyorlar.

taylor swift

Birkaç yıldır yurtdışında büyük ilgi gören SUP’u yapanlar arasında Taylor Swift, Rihanna, Jennifer Aniston, Julia Roberts, Alessandra Ambrosio gibi ünlü isimler de var. Türkiye’de de standup paddle board’u deneyebileceğiniz yerler hızla artmakta.
Şu anda Baystate Sport İstanbul, Caddebostan’da ve çeşitli spor müsabakalarında demo dersleri veriyor. Aynı zamanda el yapımı SUP tahtaları satan Haute Boards da Bodrum Turgutreis’te deneme dersleri yapıyor.

ETİKETLER: KÜREK SÖRFÜ , SPOR , RİHANNA , TAYLOR SWİFT , ALESSANDRA AMBROSİO