19 Ocak 2021

Kış Aylarında Vücudunuzu Isıtmanın Doğal Yolları

YAZI: KARİ MOLVAR

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

21-01/19/gettyimages-1175072367-1.jpg
Getty Images Türkiye

Kış mevsimini sevmek göreceli olsa da sokakların karla kaplanmasının, renkli berelerin, atkıların hatta kat kat giyinmenin işin içine bir doz keyif kattığını söyleyebiliriz. Ancak soğuk havalarda hepimizin yakındığı bir ortak nokta var o da yeteri kadar ısınamamak. Özellikle hastalıklara biraz daha açık hale geldiğimiz bu zamanlarda vücudumuzu dıştan olduğu kadar içten de ısıtmak büyük önem taşıyor. Rahatlıkla uygulayabileceğiniz bazı stratejik hamleler size bu konuda yardımcı olabilir.

Baharatlardan Yardım Alın- Özellikle Zencefil

Kan akışınızı hızlandırmak ve vücudunuzu ısıtmak için wellness markası Uma’nın kurucusu Shrankhla Holecek “Tolere edebildiğiniz kadar baharat tüketin.”diyor. Tarçın, kırmızı biber, zerdeçal ve zencefil gibi vücudunuzu hareketlendirecek baharatları seçebilir ve özellikle sabahları çayınızın içine az miktarda taze zencefil rendeleyebilirsiniz. Bitki uzmanı Kelsey Barret ise zencefili rahatlatıcı bir banyo için de kullanabileceğinizi söylüyor; “Rendelediğiniz zencefili 20 dakika kaynattıktan sonra doldurduğunuz küvete dökün, terleyene kadar içinde kalın ve tekrarlayın. Bu sistem soğuğu vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır.”

Enerji Noktalarınızı Harekete Geçirin

Bitki Uzmanı, akupunkturcu ve Treatment by Lanshin’in kurucusu Sandra Lanshin Chui, sıcak ve sıkıştırılmış bitkiler akupunktur noktalarına uygulandığında vücut ısısını tetiklediğini söylüyor. Kendisinin verdiği bir diğer tavsiye ise termal ısı bantlarını kullanmak.

İmgeleme Egzersizleri Yapın

Farklı bir zihin tekniğini kullanarak vücut ısınızı yükseltebilirsiniz. Stamford’daki The Center of Functional Medicine’nın pratisyen hemşiresi Monique Class, “Şu an elimde sıcak bir çay var.” gibi bazı komutları kullanarak ya da size sıcaklığı hatırlatan görüntüleri, hatıraları imgeleyerek vücut ısınızı arttırabileceğinizi söylüyor.

Pancar Kökü İçin

Monique Class aynı zamanda sebze sularınızın içine biraz pancar kökü eklemenizi tavsiye ediyor. “Kök sebzeler nitratlar açısından zengindir. Kanda nitrik aside dönüşen doğal bileşenler, kan akışını arttırmak için kan damarlarını genişletmeye ve gevşetmeye yardımcı olur bu süreçte de bedeniniz ısınacaktır.”

Biomat Kullanın

Ametist kuartz taşlarla işlenen şeritlerin olduğu biomatlar doğal yollardan uzak kızılötesi ışık dalgaları iletir ve bu da vücudunuzun içten dışa doğru ısınmasına yardımcı olur.

 

ETİKETLER: WELLNESS , SAĞLIK , 2021 , SOĞUK HAVA