11 Temmuz 2021

Daha Hafif: Lenf Drenaj Masajının 8 Faydası

YAZI: EKİN KURBETÇİ

body-health-beauty

Fotoğraf: @romanenkovika

Son zamanlarda isminden sıklıkla bahsedildiğini duyduğumuz bir wellnes uygulaması var: Lenfatik drenaj masajı.  Aslında artık iyice aşina olduğumuz yüz masajları ile lenfatik drenaj masajının mantığı aynı. 

Vücudumuzda dokular ve kendine özel sisteminde gezinen, lenf veya akkan denilen ve kan plazmasına benzeyen renksiz bir sıvı bulunuyor. Bu sıvının asıl görevi ise vücuttaki atıkları ve toksinleri toplamak ve bunu dolaşım sistemine boşaltmak. Ancak dolaşım sisteminden farklı olarak lenf sıvısını pompalayan kalp gibi bir destek bulunmuyor ve lenf sıvısı kas hareketleriyle aktive olarfak ilerliyor. Vücutta su tutan yiyecekler, daha durgun bir yaşam tarzı ve çevresel faktörler ise lenf sisteminin düzgün çalışmamasına, vücutta şişkinliğe ve toksin birikimine sebep oluyor. İşte bu noktada devreye giren lenfatik drenaj ya da lenf drenaj masajı bu sistemi aktive edip bir kalp görevi görüyor.

Elsa Hosk'tan Naomi Campbell'a birçok ünlü ismin vazgeçemediği güzellik uygulamalarından olan lenf drenaj masajının faydalarını araştırdık.

1- Lenf sistemini hızlandırıyor.

Manuel yolla kalbin yarattığı etkiyi sağlayan lenf drenaj masajı , sadece kas ve vücut hareketinden destek alan lenf dolaşımının daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

2- Kan dolaşımını destekliyor.

Kan dolaşımı desteklenen vücutta dokular daha iyi besleniyor ve doku/hücre yenilenme hızı artıyor.

3- Şişkinliği gideriyor.

Özellikle çevresel etkenler ve beslenme şekliyle vücutta biriken su ve ödem lenf drenaj masajıyla vücuttan atılıyor. Fazla sıvıdan arınan vücut tıpkı yüz masajında olduğu gibi inceliyor ve şekilleniyor.

4- Bağışıklığı güçlendiriyor.

Lenf drenaj masajı toksinlerin vücuttan daha hızlı ve etkin bir şekilde atılmasını sağlıyor. Bu da bağışıklığı güçlendiriyor.

5- Vücut ve zihin rahatlıyor.

Daha basınçlı bir şekilde uygulanan lenf drenaj masajının ardından vücut ve zihin egzersiz yapmışsınız gibi rahatlıyor, fazlalık sıvıdan kurtulan vücut hafifliyor.

6- Enerji veriyor.

Kan dolaşımı hızlanan ve vücudu daha aktif bir şekilde arınma sürecine sokan ve hafifleten lenf drenaj masajı sonrası yüksek doz enerji yüklenmeniz mümkün.

7- Selülit görünümü azalıyor.

Selülite sebep olan yağ dokunun depolandığı bölgeye baskı yapan sıvıyı elimine eden bu masaj, düzenli uygulamayla selülit görünümünü hafifletiyor.

8- Cilt sıkılaşıyor.

Hücre yenilenmesini azaltan sıvıdan kurtulan ve daha iyi beslenen, ayrıca masaj hareketleriyle bir nevi egzersiz yapan cilt bu uygulama sonrasında sıkılaşıyor.

ETİKETLER: LENF DRENAJ , BAKIM MASAJI , VÜCUT BAKIMI , SELÜLİT , ÖDEM