11 Aralık 2021

Çiçeklerin Yenileyici, Sakinleştirici ve Dengeleyici Enerjisi

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

21-12/10/_portre.JPG

Kalbiniz mi kırık, anksiyeteniz mi var veya özgüveniniz mi eksik? Ya da hayatta kendinize nasıl bir yol çizeceğiniz konusunda kararsız mısınız? Telaş etmeyin; zira Melis’in her duygu durumunu iyileştirmeyi hedefleyen bir çiçek esansı var. “Hepimiz birer enerjiyiz aslında.” diyerek giriyor söze. “Çiçek esansları da tıpkı enerjiden oluşan insan vücudu gibi titreşimler yayıyor, duygusal bir yerden fethediyor insanı. Yaşamda sizi geride tutan zihinsel ve duygusal engelleri aşmanıza, kötü enerjilerden arınmanıza ve hayatınızda denge kurmanıza büyük destek oluyor.”

A Curated Vibe, sağlam ve güvenilir bir altyapı üzerine kurulu. Öyle ki, enerji akışımızı olumlu yönde değiştirmeyi hedefleyen çiçek esanslarının tarihi, 1930’lu yıllara, otuz sekiz farklı çiçekten elde ettiği esanslarla yepyeni bir alternatif tedavi geliştiren İngiliz homeopat ve bakteriyolog Dr. Edward Bach’ın keşiflerine dayanıyor. Bugün “Bach çiçekleri” olarak bilinen terapi sistemi, bütünsel tıp alanında uzman terapistlerin sıkça başvurduğu yöntemler arasında.

Melis ise yıllar önce Melekler Şehri’nde celebrity stylist unvanıyla çalışırken tanışmış tabiatın iyileştirici gücüyle. “Her şey, bir müşterimin muhteşem enerjisini fark etmemle başladı. Ruhen yıpratıcı olabilen boşanma sürecinde dahi o kadar mutlu, huzurlu ve sakin görünüyordu ki, sanki her şeyi çözmüş, hayatını tamamen dengeye oturtmuşçasına ışık saçıyordu etrafına.” Müşterisi, ruh halini çiçek esanslarına borçlu olduğunu söylediğinde bir ışık parlamış zihninde. “Uzun yıllar birlikte olduğum erkek arkadaşımdan henüz ayrıldığım, köklü bir değişime adapte olmaya çalıştığım dönemde başvurduğum bu terapi yöntemi, enerjimi o kadar değiştirdi, ruhuma o kadar iyi geldi ki, o gün bugündür uyguluyorum. Çiçek esansları, hayatım boyunca kullanmaktan vazgeçmeyeceğim tek takviye.”

21-12/10/a-curated-vibe-product-shots.jpg

A Curated Vibe da Melis’in bu keşfini herkesle paylaşma tutkusundan doğan bir girişim. Değişken duygu durumlarımıza paralel ürün yelpazesi, hayli geniş. Endişe kaynaklı uykusuzluğa iyi gelen Peace of Mind, stres ve tükenmişlikten arındıran Lighten Up ve odaklanmakta zorlananlar için Daily Focus, popüler esanslardan. Dilaltına veya suya damlatabileceğiniz günlük dozaja gelince, “Tek seferde dört damla olmak üzere günde dört defa alın.” diyor Melis ve ekliyor: “Şişelerin her biri otuz günlük. Ancak şişeyi bitirdikten sonra nasıl hissettiğinize göre devam etmekte de özgürsünüz. Yıllar öncesinden kök salmış endişe ve kırgınlıkları gidermek daha uzun sürebiliyor.” Kullanıma dair bir tüyosu daha var: “Esansları birbirine karıştırmak veya art arda farklı esanslar almak, etkilerini azaltır. Her birini tek başına, dönemsel kullanın. Örneğin; bu ay kalp kırıklıklarına iyi gelen Healing Heart alıyorsanız, iyileştiğinizi hissettiğinizde aşka yelken açmak veya kendinizle daha sağlıklı bir ilişki kurmak için Hi Love’a geçiş yapabilirsiniz.”

Peki, ya çiçeklere alerjisi olanlar? Elde ediliş şeklinden ötürü tüm esansların herkes için güvenli olduğunu söylüyor Melis: “Esansları elde etmek için güneş ve kaynatma olmak üzere iki farklı metoda başvuruyoruz. Örneğin; güneş metodunda, çiçekler güneşli bir günün sabahında tamamen çiçek açan bitki ve ağaçlardan toplanıyor. Bu esnada, başparmak ve işaret parmağı arasına bir yaprak iliştiriliyor ki toplayan kişinin enerjisi çiçeğe geçmesin. Ardından, cam bir kasenin içinde doğal kaynak suyuna bırakılan çiçekler, güneş altında bekletiliyor. Birkaç saat boyunca kesintisiz güneş ışığı aldıktan sonra çiçeklerden arındırılan su damıtılıyor ve içindeki enerjiyi korumak için alkol ilave edilerek şişeleniyor. Alkol istemeyenler için esansı, benzer bir işlev gören ancak raf ömrü daha kısa olan gliserinle hazırlıyoruz. İlaçlarla reaksiyon göstermeyen, güvenlik kılavuzuyla gelmeyen, bağımlılık yapmayan ve yan etkileri olmayan zararsız ürünler bunlar. Öyle ki, çocuklar, hamile ve emziren kadınların yanı sıra sağlık problemleri olan insanlar dahil herkes gönül rahatlığıyla kullanabiliyor.” Yeri gelmişken önemli bir uyarıda da bulunuyor Melis: “Çiçek esanslarını reçeteli bir ilaç yerine kullanmayın ve genel kullanıma dair endişeleriniz veya sorularınız varsa, doktorunuza danışın.”

Hazır formüllerden ziyade kendi iç dünyanıza özel bir esanssa aradığınız, kişiselleştirilmiş esanslar da sunuyor Melis. Birkaç sorudan oluşan bir anketle başlayan bu süreç, bire bir yapılan Zoom seansıyla devam ediyor. “Müşterimi biraz daha yakından tanıdıktan, bu sorunla nasıl başa çıktığını, mücadele mekanizmasını öğrendikten sonra, farklı çiçek esanslarının nasıl etki ettiğini tek tek açıklıyor ve onu rahatlatacak en etkili formülü yaratıyorum.”

ETİKETLER: WELLNESS , A CURATED VİBE , #VOGUEGOESGREEN