07 Nisan 2021

Bir Hayal Yaratmak: İmgeleme Sanatında 7 Adım

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

imgeleme

Fotoğraf: Steven Meisel, Vogue USA, 2011 

“Hayal ettiğiniz her şey gerçektir.” Pablo Picasso

 

Hayal kurmak bize bahşedilen en değerli yeteneklerden biri. Buna aslında küçük bir zihinsel tatil kaçamağı da diyebiliriz. Müzik dinlerken ya da bir fotoğrafa bakarken eminim hepimiz o keyifli kopmaları tecrübe etmişizdir. Aslında bir hayali yaratmak ve imgelemeyi öğrenmek bu evreye bilinçli olarak geçmekten ibaret.

Peki sadece hayal kurarak ya da imgeleme konusunda pratik yaparak olmasını istediğimiz her ne varsa gerçekleştirmek mümkün mü?

Bahar mevsiminin başlangıcı olan Nisan ayı aslında bu denemeyi başlatmanız için oldukça ideal. Latincesi Aprilis olan ve anlamını yine Latincede Aperire (Açmak) kelimesinden alan Nisan ayı (April) doğanın uyanışını, çiçeklerin açmasını, yeniliği, tazelenmeyi sembolize eder. Bu aydan ilhamla siz de gerçeklemesini istediğiniz ne varsa bu niyetle bütünleştirerek kişisel hayal panonuzu oluşturabilir ve en azından bunu deneysel bir süreç gibi düşünüp etrafınızda nelerin değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Elbette hepimizi farklı yapıya sahip olduğumuz için görmek yerine yazmak size daha uygun geliyorsa bulduğunuz an size iyi hissettiren bir defteri alıp kelimeler aracılığıyla aynı imgelemeyi yaratabilirsiniz. Çünkü kelimeler de en az sözler ve imgeler kadar güçlüdür. Bu yüzden burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

1- Gelecek zaman kullanmayın çünkü istekleriniz daima gelecekte bir güne kalır. Mümkün olduğunda zaten hepimizin yapmaya çalıştığı gibi şimdiki zamanda kalmaya çalışın.

2- Negatif kelimeler yerine pozitif kelimeler kullanın. Örneğin “Mutsuz olmak istemiyorum ya da bu konuda artık sıkıntı yaşamak istemiyorum demek yerine mutlu olmayı seçiyorum, mutluyum ya da yaşadığım durumu en rahat şekilde çözümlüyorum” gibi değişimler yapabilirsiniz. Birkaç kez zihniniz ufak oyunlar oynasa da kısa süre de daha olumlu kelimeleri tercih ettiğinizi görebilirsiniz.

 

imgeleme

Fotoğraf: Seven Meisel, Vogue USA, 2011

 

Bu adımlar ise hem yazmak isteyenleri hem de zihninde imgelemek isteyenleri ilgilendiriyor. 

3-Detaylandırın ve hislere odaklanın. Burada yine bir örnek üzerinden gidelim eğer bir araba almayı düşünüyorsanız renginden modeline her şeyi zihninizde en ince detayına kadar yaratın ve bu öyle bir yaratım olsun ki kapıyı açtığınız andan o gün havanın nasıl olacağına kadar her şeyi hayal edin bir nevi kendinizi oraya ışınlayın. Dediğim gibi hisler önemli sadece bir araba sahibi olmayı istemek yerine o arabayla gideceğiniz seyahatleri, biriktireceğiniz güzel anıları düşleyin yani sadece maddesel bir şeye değil size içinde iyi hissettirecek bir araba hayal edin.

4- İsteyin ve serbest bırakın. Burada zaman zaman ufak bir karışıklık yaşayabiliyoruz. Ama burada bahsedilen aslında eylemsizlik değil sadece çok fazla düşünüp, nasıl olacağını sürekli kafanızda kurgularsanız hayat size bunu farklı bir yoldan vermeye karar verdiğinde ilk etapta gerçekleşmediğini düşünürsünüz. Siz hayaliniz için gereken hareketi gösterin ama aynı zamanda onu serbest bırakmayı unutmayın. Bu tıpkı hayalinizi bir zincirle tutmaya benzer bırakın özgür kalsın ve sizin için en uygun zamanda gerçekleşsin.

5- Alma verme dengesini unutmayın. Evet hepimiz çok fazla şeyin gerçekleşmesini istiyoruz ancak ne kadar vermeye hazırız bunu yeteri kadar düşünmüyoruz. Aslında bu oldukça önemli çünkü hiç vermeden sadece almak bizi zamanla aç gözlü insanlara dönüştürebilir. Bu arada bunun herhangi bir ölçüsü ya da birebir karşılığı yok. Siz birine yardımcı olursunuz, başka bir gün en sıkışık anınızda bütün işeriniz yolunda gitmeye başlar ya da bir fidan dikersiniz başka bir gün size bir fırsat kapısı açılır. Bunun gibi anlamlandıramadığımız ama işlediğinden emin olduğumuz güçlü bir yasa var.

6- Hayal panonuz hep görebileceğiniz bir yerde olsun. Hayal panonuzu istediğiniz her fotoğraftan, resimden ya da sembolden yaratabilirsiniz. Onu yaratırken yaşadığınız hisleri hatırlamak adına da mutlaka rahatlıkla görebileceğiniz bir yere koyun böylelikle ona her baktığınızda iyi hissedersiniz ve kısa süreliğine tekrar tekrar hayal kurmanın keyfini yaşarsınız.

7- Şimdiden sahip olduklarınıza şükredin. Sahip olamadıklarınız yerine zaten sahip olduklarınızı düşünün ki yaşadığımız süreçte artık bunun kıymetini çok daha iyi anladığımızı düşünüyorum. Sağlığınız için hatta nefes alabildiğiniz için bile minnet duyabilmek bütün hayallerin zaten kilit noktası. Bu hem bir tamamlanma hissi hem de an da olmanın o sihirli etkisini size yaşatır ve hayatla birlikte akışta kalmayı öğrendiğiniz zaman hayalleriniz de sizinle beraber akmaya başlar.

 

ETİKETLER: WELLNESS , HAYAL GÜCÜ , YARATICILIK