02 Mayıs 2021

21 Gün Mucizesi

YAZI: ESRA BEBEK

Irina Shayk looks ethereal in white for Vogue Russia's September 2020Fotoğraf: Tim Walker, Vogue UK

Bir kez daha evlerde kalmaya başladığımız şu son günlerde, belki de birçoğumuz kendimizi daha yakından izleme fırsatı buluyoruz. Pek de kolay akmayan bu zaman dilimlerinde hayatımıza farkındalıkla yeniden bakarak, yaşam kalitesini yükseltmeye hevesli olanlardansanız size bir önerimiz var. Bu 3 haftalık süreçte, yeni bir alışkanlık edinmek için yepyeni bir ritüel oluşturmaya hazır mısınız?  

Kuşkusuz her birimizin yaşantısında yıllar içinde oluşturduğu tekrarlayan davranış ve ritüelleri vardır. Kimi zaman otomatik pilotta sürdürülen belki de pek anlam yüklemediğimiz bu rutinler hayat kalitemizin ta kendisini oluşturur. 

Dünyaca ünlü The Power of Habit kitabının yazarı Charles Duhigg’e göre; yeni bir alışkanlık edinirken sırayla şu üç aşamadan geçeriz: 

İşareti alma: Belki de en can alıcı olan bu ilk aşama bizi tam olarak harekete geçiren şeydir. Örneğin az önce reklamlarda karşınıza çıkan Amerikan fıstığı kavanozu olabilir. 

Aksiyon: İkinci aşama, içinizde arzu uyandığı anda ne yaptığınızla ilgili olan bölümdür. O fıstığı satın almak için sipariş vermek üzere olabilirsiniz. 

Ödül: Üçüncü ve son bölüm ise tam olarak bağımlılığı yaratan ödül sistemini harekete geçirir. Ve işte artık o kavanoz elinizdedir, doyasıya deneyimleyebilirsiniz. 

Nörobilim uzmanlarının açıkladığı gibi; zihnimiz her ödül anında dopamin üreten bir merkez olarak çalıştığından, elinizdeki fıstık kavanozu beyindeki keyif merkezine bir uyarı iletir ve sizi belirli aralıklarla bu deneyimi yinelemeye davet eder. Yeterli tekrar sayısına ulaşıldığında – ki bu çoğunlukla 21 gün olarak idealleştirilir – artık ödüle ihtiyaç duyulmaksızın bu deneyim bir alışkanlığa dönüşür. 

Peki yanıt sırası sizin, bu bilgiden yola çıkarak, içinden geçtiğimiz şu 21 günlük süre zarfında farkındalıkla anlamlı alışkanlıklar geliştirmek için harekete geçmeye var mısınız?

Evet diyenler için aklımıza gelen ilk öneri meditasyonu bir rutin olarak yaşamımıza katmak olabilir. Bunun için tek yapmanız gereken her gün şu adımları takip ederek kendinize ve sessizliğe 10 dakika ayırmak;

İşareti duyumsayın: Canınızın sıkıldığını hissettiğiniz veya aç olmadığınız halde buzdolabına yönlendiğiniz anları fark etmeye çalışın, o anlarda derin bir nefes alıp bekleyin. 

Aksiyon zamanı: Şimdi en sevdiğiniz minderinizi alıp, evde nispeten daha sessiz olan bir alana geçin, eğer sessiz bir alan bulmakta zorlanırsanız, unutmayın kulaklık her zaman işe yarayan bir alternatif. Sessizlikle kalın, düşünceler gelebilir, peşine takılmayın. 

Ödül zili: Bir süre dingin bir şekilde oturduğunuzda, ilk anlarda hareketli olan zihninizin daha sakin bir akışa geçtiğini, belki birkaç gün sonra nefesinizin daha huzurlu ve yavaş akmaya başladığını keşfedeceksiniz. Kendinize ayırdığınız 10 dakikanın mucizesine inanın yeter. Meditasyon bittikten sonra bir adım daha atmak isteyenler o esnada zihninden geçenleri veya hislerini 21 gün için not edebilirler. Alışkanlığı oluşturmada zorlandığınız aşamaları veya içinden geçtiğiniz hisleri geriye dönüp okumak gelişimini gözlemlemek isteyenler için harika bir araçtır. 

Konunun daha da derinlerini keşfetmek isteyenler için ise başka bir önerimiz de www.compassionit.com/ adresi üzerinden ulaşabileceğiniz, ücretsiz sunulan 30 günlük bir şefkat meditasyonu pratiği olabilir. Arzu ettiğiniz an başlayabileceğiniz bu uygulama yepyeni bir alışkanlık geliştirmenize destek olurken yaşama olan bakışınızı pozitif yönde değiştirecek!

ETİKETLER: 21 GÜN , ALIŞKANLIKLAR , MEDİTASYON , WELLNESS