04 Mart 2021

Zamandan Özgür: Jane Fonda

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Jane Fonda

Fotoğraf: Willy Rizzo

Mesafeli duruşunu eğlenceli tavrıyla kıran ve her daim şık stiliyle zamansız ikonlardan biri olan Jane Fonda, katıldığı 78’inci Altın Küre ödüllerinde de bize kendine iyi bakmanın ne kadar değerli olduğu bir kere daha hatırlattı. Geceye daha önce giydiği beyaz bir takımla katılarak günümüzde yaşadığımız tüketim çılgınlığına bir atıfta bulunurken “Herkesin hikayesi görülmeyi ve duyulmayı hak eder.” sözleriyle yaptığı kabul konuşmasıyla da sesini farklı bir vizyondan duyurdu.

Jane Fonda stilinden spor tutkusuna, karakterinden iyi yaşamasını bilen tavrına kadar her açıdan kendini ışığını paylaşmayı görev edinen aktrislerden biri. Geçmişten bu yana moda serüvenini incelediğimiz zaman karşımıza daima iddialı bir zarafetle çıkan Fonda için beyaz renginin de ayrı bir yeri olduğu söylemek mümkün.

Jane Fonda

Jane Fonda, 2018 Oscar Ödülleri, Elbise: Balmain

1960 yıllarında başlayan sinema kariyerinde hızlı bir yükseliş yaşan Jane Fonda, dönemin başarılı kadın oyuncuları arasına girmeyi başararak 1971 yılında oynadığı Klute ve 1978 yılında Coming Home filminde canlandırdığı Sally Hyde karakteriyle iki kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.

Fonda’nın disiplinli tavrı sadece beyaz perde de değil kişisel hayatında da kendini belli ediyordu. Evet hepimizin yaşlanmakla daha doğrusu yaş alırken iyi görünmekle ilgili bir sınavı var. Jane Fonda ise ne zaman karşımıza çıksa bu sınavı da başarıya geçtiğini bize her seferinde gösteriyor.

Jane Fonda

 

" Mükemmel olmaya çalışmak toksik bir duygudur. Hayattaki en önemli mücadelenin mükemmel olmak değil bütün olmak olduğunu anladım."

Jane Fonda

Aktris olmanın ötesinde sağlam bir spor geçmişi de olan Fonda, 80’li yıllarda kendi spor videolarıyla bize de aynı spor tutkusunu aşılamayı hedeflemişti. Spor videoları konusunda kendisi bir ilki gerçekleştirdiği gibi kadınlarından en önemli ilham kaynaklarından biri olmayı başardı. Hayatını daima aktif bir şekilde yaşamayı seçen, enerjisini asla yitirmeyen ve moda dünyasında da kendini belli eden duruşuyla Jane Fonda’nın hayatında kısa bir görsel yolculuğa çıkıyoruz.

ETİKETLER: JANE FONDA , STİL , MODA , GOLDEN GLOBES