18 Haziran 2021

Prenses Diana’nın Loafer Stili

YAZI: ALİCE NEWBOLD

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Lady Diana

90’ların sonlarında Galler Prensesi Diana’nın gündelik stilini tamamlayan şık loaferları, Kraliyetin stil mirasları arasındaki yerini almıştı. Özellikle Tod’s Gommino’lar Kızıl Haç ziyaretlerinden Chelsea Harbour Spor Kulübündeki randevularına Diana’nın yazlık gardırobunun vazgeçilmeziydi. Tıpkı gelini Cambridge Düşesi’nin LK Bennett markasıyla özdeşleşmesi gibi Diana da Tod’s markasının imza ayakkabısının yüzlerinden biriydi.

Lady Diana

70’lerin sonunda tasarlanan Gommino ayakkabılar aslında 50’li yılların sürüş ayakkabısı olarak kullanılıyordu. Diana’nın kullandığı soluk mavi ve ten rengi loaferları, tabanlarında bulunan 133 çakıl taşı sayesinde sıcak mevsimler için kullandığı Rayner ve Clive Shilton imzalı topuklu ayakkabıları kadar hızlıca fark edilmeyi başarıyordu. Sloane Ranger onaylı gömleği ve kısa paçalı chino pantolonuyla kullandığı loaferları 97 ve 98 yıllarının sıcak aylarında her kıyafete çözüm sunan bir tamamlayıcı haline geldi.

Lady Diana

Bir keresinde Diana’nın stilisti Anna Harvey, Prenses’in rahatlayan stili hakkında Vogue’a “Boşandıktan sonra çok daha özgür oldu.” açıklamasında bulunmuştu. “Kendini hayır işlerine adayan bir isim olarak stili de daha akıcı ve sportif olurken renklerde de pastel tonlara, laciverte ve griye geçiş yaptı. Angola’dan Bosna’ya yaptığı seyahatlerde beyaz gömlek ve chino pantolon giymeyi tercih etmişti, ki bu uygun seçimler tamamen kendi fikriydi.”

Lady Diana

Diana’nın Kraliyet ailesinden uzaklaşıp kendini işine verdiği zamandan beri Gommino’lar kış mevsimine de uygun tasarımlarıyla Uma Thurman’dan Jourdan Dunn’a pek çok yıldız tarafından tercih edildi. Diana’nın moda dünyasındaki etkisini biliyoruz, ancak Tod’s markasının sürüş ayakkabılarının da kendine has bir popülaritesi var. Kodlarında bulunan rahatlığı yaratmak için 100 aşamadan geçen her bir loafer el yapımı üretiliyor. Elbette Diana’nın da dokunuşuyla birlikte bu loaferlar yazın en şık yatırım parçalarından birine dönüşüyor.

Lady Diana

ETİKETLER: LADY DİANA , MODA , STİL , TOD'S