METROPOL
METROPOL

16 Şubat 2021

To All the Boys: Always and Forever Filmi ve Kitabı Arasındaki 8 Fark

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

21-02/15/katie-yu-netflix-1613412672.jpg
© Katie Yu/Netflix

Kitapların ekrana ya da beyaz perdeye uyarlamaları bazen hayal kırıklıklarını da beraberinde getirebilir.  Kimi zaman satırları okurken kafamızda kurduğumuz dünyayı bambaşka bir şekilde karşımıza çıkar. Kimi zaman da olayların seyrinin değiştiğini ve hatta hikâye için çok önemli isimlerin ekranda aynı karşılığı bulamadığını görüp şaşırabiliriz.

Neredeyse her uyarlamada olduğu gibi “To All the Boys: Always and Forever” da ekrana uyarlanırken bazı değişiklikler yaptı. Geçen hafta Netflix’te yayınlanan film aynı zamanda üçlemenin son bölümü, yani bu bir veda. Son filmi izledikten sonra, Jenny Han imzalı kitap ve serinin son filmi arasındaki büyük farklılıkları listeledik.

Uyarı: Bu yazı, “To All the Boys: Always and Forever” hakkında spoiler içermektedir.

Stormy’e veda

İkinci filmden hatırlayacağınız Stormy (Holland Taylor) üçüncü kitapta birkaç kere görünüyor, daha sonra ise hayatını kaybettiğini öğreniyoruz. Lara Jean için çok önemli olan Stormy’nin ardından huzur evinde ona uygun bir veda organizasyonu düzenliyor. Filmde bu kayba yer verilmemiş, hatta Stormy’i görmüyoruz bile. Seriyi yalnızca filmlerle takip edenler Stormy’nin hâlâ hayatta olduğuna ve huysuzluklarına devam ettiğine inanabilir.

Mezuniyet partisine davet

Peter ve Jean en sevdiği restorandadır. Jean, tüm cesaretini toplayıp Stanford’a giremediğini açıklamaya hazırlanırken Peter’dan mezuniyet balosuna gitme daveti alır. En sevdikleri restoranda, bir tabak dolusu kreple! Kitapta ise bambaşka bir şekilde izliyoruz Peter’ın davetini: New York gezileri sırasında Jean'den Empire State Binası'nın tepesinde. (Hangisinin favorimiz olduğunu söylememize gerek yok.)

21-02/15/photo-courtesy-everett-collection.jpgPhoto- Courtesy Everett Collection

Bir “küçük” transfer meselesi

Film boyunca birbirinden ayrılmak istemeyen bir çiftin geleceklerini bu doğrultuda planlamaya çalışmalarını ve hatta bu nedenle ayrıldıklarını izledik.  Bu konunun sorunlu yanları olduğu açık ve belki de üzerine uzun uzun konuşulması gereken bir mesele. En az bu konu kadar dikkat çeken bir diğer konu da farklı okullara kabul alan çiftin, ikinci sene okullarını değiştirme planları. Gelecek planlarını ilişkilerine göre şekillendiren çift bu hatadan nihayet dönecek olsa da izlerken “neden?” diye sormadan kendinizi alamıyorsunuz. Gelelim kitap ve dizinin bu konuda ayrıştıkları noktaya. Filmde, Peter birinci sınıftan sonra Lara Jean’e Stanford'a transfer olmasını önerir. Ancak romanda Peter, ikinci sınıfta Lara Jean'ın UNC okuluna geçmeyi düşünen kişi olarak karşımıza çıkıyor. (“Sadece okullarınıza ve geleceğinize odaklansanız ve birbirinizi destekleseniz yeter,” dediğinizi duyar gibiyiz.)

Ayrılık nedeni

Filmde, Peter'ın uzun mesafeli bir ilişkinin onlar için işe yaramayacağına inandıktan sonra Lara Jean'dan ayrıldığını izlerken kitapta durum çok daha farklı. Kitaplarda, Peter'ın annesi Lara Jean'den kendisinden ayrılmasını istediğini ve Lara Jean’in Peter’dan ayrılığını görüyoruz.

Kore'ye yolculuk

Film, Lara Jean ve ailesinin Kore gezisindeki eğlenceli anlarıyla başlıyor. Gezinin nedenini de ilerleyen sahnelerde annesinin Seul Kulesi'ne oradayken bıraktığı özel aşk kilidini bulmak için olduğunu anlıyoruz. Kitapta ise bu yolculuğun bambaşka bir nedeni var. Babaları Dr.Covey aslında kızları büyükannesiyle takılmaları ve onu daha yakından tanımaları için Kore'ye gönderir.

Margot aslında eve tek dönmüyor

Kitap serisinde Margot yeni sevgilisiyle eve döndüğünü görürüz. Ancak filmde Margot’un özel hayatına dair bir bilgi paylaşılmadı.

New York gezisi 

Filmin en iyi bölümlerinden biri, karakterlerin okul gezisi vesilesiyle keşfetmelerini izlemek. Özellikle Lara Jean’in NYU'ya gitmek istediğini anlaması için büyük bir an olsa da, aslında kitaplarda tamamen farklı bir şekilde geçiyor. Lara Jean bekleme listesinden kabul edildikten sonra Chris ve Lara Jean, aslında UNC'ye bir yolculuğa çıkar. Hem kitapta hem de filmde değişmeyen şey ise gezinin okul tercihinde büyük bir rol oynaması.

 

ETİKETLER: TO ALL THE BOYS: ALWAYS AND FOREVER , NETFLİX