METROPOL
METROPOL

13 Ekim 2021

Maid Dizisi Hakkında Tüm Bildiklerimiz

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

maid
Netflix

Netflix’in mini draması Maid şu an en çok izlenen yapımlar listesinde yer alıyor ve buna hiç şaşırmıyoruz. New York Times Çok Satanlar listesinde yer alan, Stephanie Land imzalı, Maid: Hard Work, Low Pay, And A Mother’s Will To Survive adlı romandan uyarlanan diziyi mercek altına alıyoruz.

Neden izleyelim?

Netflix'in en son hit dizisi Maid, kendisi ve yeni yürümeye başlayan çocuğu için daha iyi bir hayat kurmaya çalışan bir kadının gerçek hikayesine dayanıyor. Stephanie Land'in Maid: Hard Work, Low Pay ve a Mother's Will to Survive adlı anı kitabından uyarlanan seri, tacizci erkek arkadaşını terk eden ve iki yaşındaki kızı Maddy'nin velayeti için savaşan bekar bir anne olan Alex’in yaşadıklarını konu alıyor. Dizinin konusundan da anlaşılayacağı üzere zor bir izleme deneyimi yaşayacağınızı hatırlatalım; ancak bizce gerek performanslar gerek de hikayenin ele alınış şekliyle buna değer. Ayrıca dram ağırlıklı serinin, sık sık komedi unsurlarına da yer verdiğini belirtelim. Her biri 50-60 dakika uzunluğundaki 10 bölüm Netflix’te izlenebilir.

Dizinin kadrosunda kimler var?

Molly Smith Metzler tarafından yaratılan dizinin başrollerinde Billy Burke, Andie MacDowell ve Margaret Qualley’i izliyoruz. Gerçek hayattaki anne ve kızının (Andie ve Margaret) ekranda anne ve kızı oynadığını görmek oldukça keyifli.

maid
Netflix

Dizinin ikinci sezonu olacak mı?

Birçoğumuz sürükleyici dramanın on bölümünün hepsini çoktan bitirdi. Hal böyle olunca akla ikinci sezon olacak mı soruları geliyor. Alex'in hikayesinden daha fazlasını öğrenip öğrenemeyeceğimizi bekleyenlere şimdilik devam sezonu olmayacağını söyleyebiliriz. En azından Netflix’ten henüz böyle bir haber gelmediğini biliyoruz. Ancak işler her an değişebilir. Zira, HBO'nun Big Little Lies ve The White Lotus örneğinde olduğu gibi mini dizilerin artan popülerlikleri ve ödül adaylıkları sonrasında devam ettiği örnekler olduğunu biliyoruz. Kısa sürede Netflix'in En İyi 10'unda yerini sağlamlaştıran dizi hakkında devam kararı gelebilir.

Öte yandan dizinin yaratıcısı Molly Smith Metzler Decider'a dizinin karakterlerini, özellikle de Alex'i, yazmayı sevdiği için ikinci bir sezon için hazır olduğunu söyledi: “Tüm bu karakterlere aşığım ve hayatımın geri kalanında Alex'i yazabilirim.” Metzler ayrıca, dizinin başka bir ev işçisinin başrolde olduğu tamamen yeni bir oyuncu kadrosuyla bir antoloji dizisi halinde de dönebileceğini belirtti: “Bence başka bir sezonda, farklı bir hizmetçinin hikayesini izlemek çok heyecan verici olurdu. Tamamen farklı bir coğrafyadan, tamamen farklı yaşam tecrübesine sahip ve muhtemelen anne olan biri…”

Alex'in hikayesi devam eder mi yoksa yepyeni bir karakterle mi tanışırız bilemiyoruz, ancak şu an sizi bekleyen on bölümlük Maid’i izlemek için sonrasını düşünmeye ihtiyacınız olmadığına eminiz.

ETİKETLER: NETFLİX , MAİD