METROPOL
METROPOL

13 Nisan 2021

Kalbinizi Bir Ahtapota Vermeye Hazır Mısınız?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

93. kez sahiplerine kavuşacak Akademi Ödülleri için geri sayım başladı. Her sene olduğu gibi pek çok favori paylaşılıyor, izleme listelerinin eksikleri giderilmeye çalışılıyor. Bu senenin En İyi Belgesel kategorisinin açık ara favorilerinden biri olan 'My Octopus Teacher'ı henüz izlemediyseniz acele edin. Bu 'aşk' hikâyesi sizi çok başka bir yerden yakalayacak, emin olun.

Netflix

Netflix

Evet, yukarıda belgeselden bir aşk hikâyesi diye bahsettik ve bir yanlışlık yok. 'Ahtapottan Öğrendiklerim' adıyla Türkçeleştirilen belgesel, vahşi bir ahtapotla tanışan ve onunla arkadaş olan bir film yapımcısı Craig Foster’ın hikâyesini anlatıyor. Bu hikâyede aşk, güven ve bağlanma temalarını izliyoruz. Aşina olduğunuz su altı belgesellerinden farklı olarak bir insan ve ahtapotun sahiplenme ilişkisi olmadan yalnızca sevgi ve sadakate dayalı ilişkisini izlemek isterseniz, bingo. Doğru filmi seçtiniz! Belgesel, insan ve doğa ilişkisini farklı bir perspektifle ele alıyor.

Ahtapotlar hakkında daha önceden duyduklarınız olabilir. Örneğin; bu canlıların ne kadar zeki olduklarını duymuş olabilirsiniz. Öte yandan ahtapotların ne kadar büyüleyici canlılar olduklarını ve eşsiz dünyalarını keşfetmek isteyenler için 'Ahtapottan Öğrendiklerim' doğru bir tercih olacaktır. Bu olağanüstü zeki canlıların renk değiştirmenin yanı sıra, boynuzlarını gösterme konusundaki inanılmaz yetenekleri sizi çok şaşırtacak. Yalnızca ahtapotlar değil, yengeçler, mercanlar, yosunlar ve köpekbalıklarıyla da tanışacaksınız.

Foster, 'O' ahtapotu gördükten sonra her gün onu ziyaret etmeye gidiyor. Bıkmadan, usanmadan, onu korkutmadan yalnızca güvenini kazanmaya çalışıyor. Bu yönden bakınca yaptığı işin ne denli sabır ve sadakat gerektirdiğini anlayacaksınız. Belgeselin dikkat çeken ve belki de en sevilen bir başka yönü ise insan kahramanımızın hiçbir şekilde ahtapotu sahiplenmeye çalışmaması, üzerinde hâkimiyet kurmayı aklından bile geçirmemesi… Öyle ki arkadaşına bir isim bile vermiyor, 'O' diye bahsediyor ve varlığına saygı duyuyor. İnsanlığın doğa karşısında kendini üstün gören kibrini bir kenara bırakıp aslında doğaya boyun eğmesi gerektiğini ve nihayetinde bir parçası olduğunu hatırlatması da 'Ahtapottan Öğrendiklerim’i izlemeye değer kılan bir başka özellik olarak öne çıkıyor.

Belgeseli izlemeniz için yukarıda saydığımız nedenler yeterli gelmiştir diye düşünüyoruz ancak son bir neden daha verebiliriz. En son ne zaman bir doğa belgeselinden sonra gözyaşlarınızı akıttınız?

'Ahtapottan Öğrendiklerim’i izledikten sonra bu soruya verecek bir cevabınız olacağından eminiz.

*'Ahtapottan Öğrendiklerim' Netflix üzerinden izlenebilir.

ETİKETLER: MY OCTOPUS TEACHER , NETFLİX , 93.ADADEMİ ÖDÜLLERİ