METROPOL
METROPOL

14 Mayıs 2021

Ellen De Generes Show Neden Bitiyor?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Ellen DeGeneres

Getty Images

Gündüz kuşağının en önemli simalarından komedyen ve talk show sunucusu Ellen Degeneres, kendi adını taşıyan TV programını 19’uncu sezonun sonunda, 2022’de bitireceğini açıkladı. Peki, ama neden?

Düşen reytingler (Reytingler, DeGeneres ve diğerlerini sette zehirli bir çalışma ortamı yaratmakla suçlayan iddiaların ardından belirgin bir şekilde azalmıştı), Ellen’ın dile getirdiği gibi ‘kaybolan heyecanı’ ve daha birçok neden sıralanabilir bu final haberi için, ancak geçen senelerde Ellen ve programın yapımcıları hakkında yapılan açıklamaların da bu konuda etkili olduğunu söylemek gerek.

Hatırlayacağınız üzere geçen senenin başlarında daha önce The Ellen DeGeneres Show’da görev alan bir grup eski çalışan kamera arkasındaki toksik ortam ve sorumluları ifşa eden bir dizi açıklama yapmışlardı. Temmuz 2020’de BuzzFeedNews’de yer alan bir makale, programın perde arkasındaki zorbalık ve taciz iddialarının yanı sıra Ellen’ın düşmanca bir çalışma ortamı yarattığını söylüyordu. Bu açıklamaları, 36 isimsiz eski çalışanın taciz, cinsel suistimal ve saldırı suçlamaları takip etmişti. Birbirini kovalayan bu haberlerin ardından Warner Bros. Tarafından bir iç soruşturma başlatıldı ve üç üst düzey yapımcı kovuldu. Öte yandan DeGeneres'in şovun 18. Sezon prömiyerinde iddialara değinmeden önce bir e-postayla çalışanlarından özür dilediği de bildirilmişti.

DeGeneres, The Hollywood Reporter’a devam etme arzusunun tartışmayla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. İddiaların gösteriyi "neredeyse etkilediğini" söylese de, ayrılmasının nedeni bunlar olmadığını"[Suçlamalar] beni çok incitti" dedi. Ama neden bu olsaydı 19’uncu sezona başlamazdım. Hemen bitirirdim” yanıtını verdi.

DeGeneres’a göre programın bitme nedeni artık kendisine eskisi kadar şevk vermemesi. Ünlü komedyen “Son gün gerçekten çok zor olacak bunu biliyorum. Ama ben yaratıcı bir insanım ve yaratıcı bir insan olduğunuzda sürekli olarak meydan okunmanız gerekiyor, bu gösteri ne kadar harika ve ne kadar eğlenceli olursa olsun, artık bir meydan okuma değil. Bana meydan okuyacak yeni bir şeye ihtiyacım var.” diyerek vedasının nedenlerini sıraladı.

Ellen DeGeneresWarner Bros.

Ayrıca Ellen programı bırakma kararını daha önce de aldığını (16. Sezonun sonunda) ancak kendisine dört yıl daha programa devam etmesi için ısrar edildiğinde “Bu uzatmanın bir yıl olmasını istediğimi söyledim ve bunda ısrar ettim. Yapımcılar ‘olmaz’ dedi ve sonunda üç yıllık bir anlaşma yaptık. Yani bu final önceden planlanmış bir şeydi” sözleriyle belirtti.

Warner Bros. TV Grup Başkanı Channing Dungey ise yine THR’ye özel açıklamalarda ünlü komedyenin kararını desteklediklerini belirtti. “Hayal kırıklığına uğramış olsak da, Ellen'ın önümüzdeki sezon gösterisini sona erdirme kararını destekliyoruz. "Ellen bir keresinde, yapmak istediği tek şeyin insanları iyi hissettirmek ve güldürmek olduğunu söylemişti ve bunu ve çok daha fazlasını başardı."

Degeneres, programın finalini, ayrılma nedenlerini ve olayların perde arkasını ‘kendince’ Oprah Winfrey’e konuk olarak anlatacak.

 

 

 

 

ETİKETLER: THE ELLEN DEGENERES SHOW