METROPOL
METROPOL

28 Mayıs 2021

Amazon, Eğlence Sektörünün Devlerinden MGM'i Satın Almak İçin Anlaştıklarını Duyurdu

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

james bond

Günlerdir kulislerde söylentileri yayılan bir haber bugün resmi olarak duyuruldu. Amazon, eğlence sektörünün devlerinden MGM'i 8,45 milyar dolara satın almak için anlaştıklarını duyurdu.

MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) deyince aklınızda hemen bir şey canlanmamış olabilir ancak şirket, meşhur aslan kükremeli logosuyla hepimizin hafızasında yer edinmiş durumda. MGM zengin arşiviyle de dikkat çekiyor. Kütüphanesinde 12 Angry Men, Basic Instinct, Creed, James Bond, Legally Blonde, Moonstruck, Poltergeist, Raging Bull, Robocop, Rocky, Silence of the Lambs, Stargate, Thelma & Louise, Tomb Raider, The Pink Panther gibi 4 bini aşan filmin yanı sıra The Handmaid’s Tale, Fargo ve Vikings gibi 17.000 TV şovu yer alıyor.

Bu satın alma işleminin, Amazon’un tarihinde gerçekleştirdiği en büyük ikinci satın alım olduğunu da belirtelim. En büyük satın alma ise 2017’de 13,7 milyar dolarlık Whole Foods anlaşması olmuştu.

Aslında bu satın alma işlemi pek de sürpriz olmadı. Zira Amazon'un MGM'i satın alma olasılığı ilk olarak Mayıs ayının başlarında gündeme gelmişti. Variety, Prime Video ve Amazon Studios'un kıdemli başkan yardımcısı Mike Hopkins’in müzakereleri yürüttüğünü, son olarak da Wall Street Journal 24 Mayıs’ta anlaşmada sona yaklaşıldığını bildirmişti.

Bu anlaşma, Amazon'un Netflix ve Disney'den sonra sektörün üç numaralı aktörü olma yolunda adımlar attığı şeklinde yorumlanıyor. Tıpkı Netflix ve Disney gibi Amazon da abone kazanmak ve abonelerini ellerinde tutmak için içeriklerini güçlendirmek ve orijinal programları geliştirmek için milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıyor.

Mike Hopkins, tamamlanan anlaşma sonrasında yaptığı açıklamada anlaşmadaki asıl değeri, MGM’in yetenekli ekibiyle birlikte yeniden tasarlamayı ve geliştirmeyi planladıkları içeriklerin oluşturduğunu belirterek, “Çok heyecan verici ve yüksek kaliteli hikaye anlatımı için pek çok fırsat sunuyor” ifadelerine yer verdi.

james bond

MGM'in, Amazon’un TV ve film kütüphanesini daha da cazip hale getireceği bir gerçek. Stüdyo, “James Bond”, “12 Angry Men”, “Rocky”, “Silence of the Lambs” gibi kült filmlerin yanı sıra, “The Handmaid’s Tale” ve “Fargo” dahil olmak üzere birçok hit televizyon dizisine sahip.

Öte yandan NY Times söz konusu satın alma işlemini duyurduğu haberde, aralarında Jennifer Hudson'ın oynadığı Aretha Franklin biyografik filmi “Respect” ve başrollerini Lady Gaga ve Adam Driver'ın paylaştığı “House of Gucci” yapımlarını belirterek MGM'nin Oscar adayı olabilecek birkaç filmi olduğunu hatırlatıyor. Netflix’in Akademi Ödülleri’ndeki baskınlığının git gide arttığı bir gerçek. Bu satın alma işlemiyle içeriklerini zenginleştiren Amazon’un adını da gelecek senenin Oscar yarışlarında duyacağız gibi görünüyor.

ETİKETLER: AMAZON STUDİOS , MGM STUDİOS , JAMES BOND