15 Ocak 2021

Ugg Botlar Küçülürse

YAZI: CHRİSTİAN ALLAİRE

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Ugg
Getty Images

Her yeni sezon yeni bir It ayakkabının habercisidir. Mesela geçtiğimiz yaz her şey, Bottega Veneta’nın kare burunlu ayakkabılarıyla ilgiliydi. Bu sebeple hangi modelin çıkış yapacağını asla tahmin edemezsiniz. İster uygun fiyatlı olsun isterse de tasarımcı imzası taşısın… Ancak şimdi 2021'e girdiğimize göre, yeni bir ayakkabı trendi çoktan kendini gösteriyor ve aslına bakılırsa tam olarak beklediğiniz gibi değil. Yeni yılın en ateşli ayakkabısı, podyumlarda esip gürlemese de, sevilen bir klasiğin minyatür bir versiyonu. İşte mini Ugg botlarla tanışma zamanı.

Bu kış, Emily Ratajkowski, Kendall Jenner ve Joan Smalls gibi yıldızlar, küçük boyutlu Ugg botlarla stillerini tazeliyorlar. Klasik Ultra Mini olarak adlandırılan bu model, 2000'li yılların başlarında zirveye ulaştıklarından beri modası geçip giden daha uzun, klasik Ugg'ların küçülmüş ve daha kısa versiyonu. Ünlü isimler mini Ugg’ların çok yönlülüklerini sergilemekten de çekinmiyor. Örneğin Ratajkowski, deri ceket ve neon sweatshirt eşliğinde kullanırken, Jenner ve Smalls Ugg’ların sportif uyumunu gözler önüne sermişti. Irina Shayk ise cesur davranarak kahverengi yerine pembe tercihiyle dikkat çekmişti. Tüm bunlar, Ugg botların gerçekten şık olabileceğine dair somut kanıtlar bir nevi.

Ugg
Getty Images

Onları seven olduğu kadar sevmeyenler de mevcut elbette. Ayrıca dış veya iç mekan ayakkabısı olup olmadıklarına dair devam eden tartışmalar da var. Zira klasik süet botlar su geçirmez değil. Ancak birçoğu onları kışlık bir parça olarak giymeye devam ediyor. Bazıları da sadece eski ve çirkin olduklarını düşünüyor. Ancak yine de mini Ugg'lar çoktan ilgi görmüş durumda. Telfar, Y/Project, Molly Goddard gibi markaların son zamanlarda markayla işbirliği yapması da onlara kesinlikle yüksek moda hissi vermeye yardımcı oluyor. Özetle 2021, resmi olarak Ugg'ın yılı! Yani küçültülmüş versiyonunun.

ETİKETLER: UGG , MİNİ UGG , MODA , TREND