01 Temmuz 2021

Sportif Hamle: Tenis Eteklerinin Yükselişi

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

tenis etekleri, Suzanne Lenglen

Suzanne Lenglen

Tenis, her zaman en elit spor dallarından biri olarak görüldü. Kökeni 1860’lı yılların Viktorya İngiltere’sine kadar dayanan tenis, aristokrasi içinde hızla yayılarak o dönemin en favori aktivitelerinden biri haline geldi. Elbette konu aristokrasi olduğunda da sportif yaklaşımlar yerine daha şık tasarımlardan bahsetmek mümkün. Zenginlik ve statüyü temsil eden beyaz rengin seçildiği kıyafetler ilk başlarda uzun kollu kazaklardan ve yine uzun boy pilili eteklerden oluşuyordu.

1920’li yıllarda ise tenis stilinin esas dönüşümü başladı. Dönemin efsanevi kadın tenisçilerinden Suzanne Lenglen, Wimbeldon’a katıldığı midi boy etekle büyük bir etki yaratarak tenis eteklerinin de kaderini değiştiren ilk hamleyi yaptı. 1930’lu yıllarda bir başka önemli tenis oyuncusu ve bugünkü en popüler markalardan birinin yaratıcısı René Lacoste hafif kumaşlardan oluşan bir seri yaratarak aslında şık olduğu kadar yorucu olan bu spor için nefes alan tasarımlar yarattı.

tenis etekleri, Suzanne Lenglen

René Lacoste, Suzanne Lenglen

Yavaş ama emin adımlarla ilerleyen değişim süreciyle birlikte kadın tenisçilerin kıyafetleri geçmiş döneme kıyasla çok daha feminen aynı zamanda da sportif bir hal aldı. Özellikle 80’ler ve 90’larda moda dünyasının dokunuşlarını çok fazla görmeye başladığımız tenis, o dönemlerde ortaya çıkan athleisure trendi ve Lady Diana ile yıldızını parlatarak tenis eteklerinin de sınır alanlarını genişletmeye başladı.

tenis etekleri, Suzanne Lenglen

Lady Diana

tenis etekleri, Suzanne Lenglen

Brooke Shields

Artık mini etekler listesine dahil olan tenis etekleri kortlarda stil evrimini bambaşka seviyelere taşırken önemli tenis oyuncuları da pek çok sportif markanın sahadaki yüzü olmaya başladı.

 

tenis etekleri, Suzanne Lenglen

Serena Williams

Son iki yıldır geri dönen trendler arasında yer alan athleisure, tenis eteklerini de sokaklarla buluşturarak sportif şıklığını yansıtmaya devam ediyor. Kendall Jenner’dan Elsa Hosk’a yeni nesil pek çok isim tenis eteklerini artık günlük stilin bir parçası olarak kullanıyor. Özellikle yaz mevsiminde oversize ince sweatshirtler ve gömleklerle kullanılan tenis etekleri hiç şüphesiz uzun bir süre daha bu yükselişini devam ettirecek gibi gözüküyor.

 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Kendall (@kendalljenner)'in paylaştığı bir gönderi

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

elsa hosk (@hoskelsa)'in paylaştığı bir gönderi

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Alicia Roddy (@lissyroddyy)'in paylaştığı bir gönderi

ETİKETLER: TENİS , TENİS ETEKLERİ , ATHLEİSURE , LADY DİANA , RENE LACOSTE