24 Mart 2021

O Bir Klasik: Mini Eteğin Tarihine Yolculuk

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

mini etek

Fotoğraf: Steven Meisel, Vogue USA, 1994 Mart 

Geçmişten günümüze mini etek feminen duruşu kadar okul dönemini yansıtan havasıyla da vazgeçemediğimiz klasiklerden biri. 1920’lerde dansçı Jopehine Baker’ın muz kostümüyle yaptığı çıkış mini eteğin de ilk tohumlarını atan tasarımlardan biri olmuştu. 50’lerin kabarık swing eteklerinden sonra 60’lar döneminde boyları kısalan ve vücut hatlarını daha çok belli eden etekler babetlerle bir araya gelerek moda dünyasının ikonik görünümleri arasındaki yerini aldı. Özellikle o dönemin en ünlü modellerinden biri olan Twiggy ile özdeşleştirdiğimiz bu kısa görünüm en az etekler kadar elbiselerle de güçlü bir hakimiyet yakalamayı başarmıştı.

 

mini etek

 

90’larda ise özellikle Cluless filminin yarattığı pilili mini etek ve uzun çorap ikilisi bir dönemin stil kodlarını belirlemişti. 80’lerde ortaya çıkan Power Dressing ya da Power Suit olarak bilinen akımı Power Skirting olarak değiştirebilen film mini etekleri takım mantığıyla bütünleştirerek feminenliği kırılganlıktan çok güçlü bir duruşla simgelemişti.

mini etek

Cluless 

Hızlı bir şekilde değişen trendler zaman zaman mini eteği biraz geri plana itse de moda dünyası mini etekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Mini eteğin annesi olarak bilinen Mary Quant 1995 yılında Vogue’a verdiği bir röportajda şunları söylüyor; ”Tasarladığım kıyafetlere baktığım zaman onların büyük enerjileri çağırdığını söyleyebilirim. Hepsi hayatı, gençliği ve sonsuz fırsatları kutluyordu.”

 

mini etek

Mary Quant, 1965 

Mary Quant’ın dışında André Courréges, John Bates gibi isimlerde yarattıkları tasarımlarla mini etekleri çok daha popüler hale getirmişti.

Topuklu ayakkabıların oyuna dahil olmasıyla birlikte çok daha iddialı bir siluet yaratan mini etekler her duruma uyabilen tarafıyla da pek çok farklı yansımayı içinde barındırabiliyor.

Günümüzde ise sneakerlardan, babetlere hemen her şeyle kombinlediğimiz etekler özellikle Chanel’den ve Miu Miu’ya 2021 İlkbahar/Yaz defilelerinde yeni sezonun trendleri arasındaki yerini sağlamlaştırmış oldu.

 

mini etek

Chanel, 2021 İlkbahar/Yaz

Havaların ısınmasıyla birlikte daha sık karşımıza çıkacak olan mini eteklerin modern yorumları influencerlar arasında da farklı stillerde kendini göstermeye başladı. Bu yüzden hem geçmişten aldığımız ikonik referanslarla hem de günümüze yansıyan modern görünümlerle gardıroplarımızda mini eteklere yer açmanın tam zamanı.

 

ETİKETLER: MİNİ ETEK , MARY QUANT , MODA , STİL