14 Ocak 2021

Korseler Geri Mi Dönüyor?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Madonna
Madonna Blond Ambition turu, 1990

İzlediğimiz yapımların öyle bir etkisi var ki, hobilerimizden kıyafet seçimlerimize kadar fikirlerimizi yönlendirebiliyor. Bunun bir örneğini kısa bir süre önce The Queen’s Gambit ile görmüştük. Dizi yayınlandığı andan itibaren satrançla ilgili aramalarda inanılmaz bir artış meydana gelmişti. Şimdi de bunun bir benzerini Bridgerton ile yaşıyoruz. Lyst’e göre, Netflix dizisi Bridgerton’ın yayınlanmasından bu yana korse aramaları yüzde 100’den fazla artış göstermiş. Bu da demek oluyor ki, ilerleyen dönemlerde sokak stilinin bir parçası olarak görmemiz kaçınılmaz.

Gövdeyi şekillendirme amacına sahip olan korse, geçmişte zaman zaman tartışmalara da konu olmuş bir parça. Bazı doktorlar korsenin solunum yolu hastalıklarına, kaburgalarda deformasyona ve iç organlarda hasara davetiye çıkardığını belirtiyor. Hatta bununla ilgili bir açıklamayı Emma Stone da yapmıştı. The Favourite filminde sürekli korse giyen Stone, bunun sonucunda iç organlarının adeta yer değiştirdiğini ve nefes almakta zorladığını belirtmişti. Bunun yanı sıra geçmişte korseyi kadın bedenini deforme eden bir işkence aracı olarak nitelendirenler bile olmuş.

Madonna
Prada 2019 Sonbahar/Kış

16. yüzyıldan bu yana varlığını koruyan korsenin Sophia Loren ve Madonna gibi yıldızlar aracılığıyla popüler kültürün bir parçası olması ise her döneme bir şekilde adapte olabileceğini kanıtlıyor. Günümüzde belki eski formlarıyla tercih edilmeseler de, bir aksesuar olarak modern dünyanın içinde kendine bir yer bulmayı ihmal etmiyor. Vivienne Westwood, Stella McCartney, Yves Saint Laurent, Prada ve Tom Ford gibi modaevleri de yıllar içinde korseyi bir şekilde sınırlarına dahil ederlerken, artık gücünü daha çok dış giyimde gösteriyor.

Madonna
Christian Vierig/Getty Images

 Madonna
Jeremy Moeller/ Getty Images

Madonna
Edward Berthelot/Getty Images

Madonna
Christian Vierig/Getty Images

ETİKETLER: KORSE , MODA , STİL