14 Mayıs 2020

Kısa ve Net: Başkaldırının Simgesi Mini Etekler

YAZI: ELLİE PİTHERS

Kısa ve Net

 Fotoğraf: Jason Llyod-Evans; Jonathan Daniel Pryce; Mitchell Sams; Getty Images, Mirrorpix, Pixelatebiz

Moda yazarı Ellie Pithers, Prada yün ceket, kaşmir hırka, pamuklu mini etek ve deri ayakkabısıyla.

Yıllar önce, Vogue’a yaptığım iş başvurusunun kabul edildiğini öğrendiğimde, çevremden birçok insan bana öğüt vermek için sıraya girdi. Uygulayacağım diyetten takacağım küpelere dek hem de... Öne çıkan soruysa şuydu: “Ne giyeceksin?” Zira derginin fanatikleri, her editörün ne giydiğini takibe almıştı. Örneğin editörlerden biri sürekli monokrom giyiniyordu. Diğeri, kot pantolonu tekeline almıştı (rivayete göre gardırobunda 200’den fazla kot pantolon vardı.) Bir başkası ise fırfırlı ne varsa ilk deneyen olmasıyla tanınıyordu. Benim imzam mı? O dönemde aklımda ilk beliren parça mini etek olmuştu.

Mini etekler, kriz zamanlarında daima kurtarıcım oldu. Başlı başına stil sahibi bir parça bu. Mevsimine göre siyah kaşmir kazakla ya da ipek gömlekle eşleştirmek, iyi görünmek için efor gösterdiğinizi anlatmaya yeter örneğin. Prada’nın süet eteğinden Courreges’ın rugan retro modeline, Frame’in yazlık denim versiyonlarından Arket’in haki renkli işlevsel safari modeline, son saydığımda dolabımda 20’nin üzerinde mini eteğim vardı. Işıltılı balık pullarını andıran mini plastik aynalarla bezeli siyah Loewe eteğimse favorilerimden biri. Çoğu mini etekle oturmak zordur ama bununla oturmak büyük dert doğrusu. Fakat tüm sıkıntısına değer. Birkaç yıl önce Paris Moda Haftası kapsamında verilen Chloe partisinde bu eteği giydiğimde, etkinlik fotoğrafçısı beni Alexa Chung sanmıştı.

İnsan giydiğinde oturamadığı bir şeyi neden giyer, diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Vajina Monologları oyunundaki Eve Ensler’ın dediği gibi “Mini eteğim benim mutluluğum. Onu giyince ayaklarımın yere bastığını hissediyorum”. Liseli bir kızken, okul üniformamın parçası olan yeşil eteğimin belini kıvırıp kısalttığımda, daha girişken olduğumu hissederdim. Sivilceli ve utangaç bir genç kızken giydiğim leopar desenli mini etek, o günlerde yoksun olduğum özgüveni kazandırırdı bana. Üniversitedeyse vintage tenis etekleri, American Apparel’ın çan etekleri ya da JW Anderson for Topshop koleksiyonundan İskoç etekleriyle bisiklete biner, dizlerime dokunan serin Ekim rüzgarının tadını çıkarır, dünyaya hükmediyormuşum hissine kapılırdım.

Kısa ve Net

Fotoğraf: Jason Llyod-Evans; Jonathan Daniel Pryce; Mitchell Sams; Getty Images, Mirrorpix, Pixelatebiz

Model Lorna McDonough, New York’ta plastik mini eteğiyle tüm bakışları üzerine çekiyor, 1966. 

Kısa eteklerin en güzel yanı da bu: 1960’ların gençlik kültüründe etkisini gösteren iyimserlik, onların dikişlerine işlemiş. Mini eteğin anası kabul edilen Mary Quant, (gerçi MÖ üçüncü yüzyılda Yunan savaşçıları, değişik formlarda mini etekler giyiyordu), bu tasarımı değişim aracı olarak kullanmıştı. 1966’da tasarladığı ve kısalığıyla skandal yaratan eteklere, en sevdiği araba Mini Cooper’dan ilhamla mini adını vermişti. “Mini araba mini eteğe çok yakışıyor” diye açıklamıştı kararını. “İnsanın isteyebileceği her şey ikisinde de var: Harika görünüyorlar, iyimser, hayat dolu, genç ve flörtözler.” (On yedi yaşımda ehliyet sınavına giderken tam da bu nedenlerle mini etek giydiğimi hatırlıyorum.)

2019 yılında bu kıyafet başkaldırıyı, #MeToo akımına sebep olanlara gönderilen “canınız cehenneme” mesajını temsil ediyor. Çünkü bacakları cesurca sergileme eyleminin altında güçlü bir muhalefet yatıyor.

Onlara düşkün tek kişi ben değilim. Geçtiğimiz günlerde Marks & Spencer kadın giyim ekibiyle görüştüğümde, minilerin büyük kâr getirdiğini öğrendim. Markanın kampanyasında Holly Willoughby’ın kareli mini etek giymesi, alışveriş çılgınlığına sebep olmuş örneğin. Ünlü TV sunucusu, M&S’ten seçtiği ürünlerle ayda bir kez hazırladığı ilham panosuna en az bir mini etek ekliyor ve bu ürünler her seferinde yok satıyor. Günümüzde kabuk değiştiren bu tasarım, Versace ve Carolina Herrera koleksiyonlarında şık blazer ceketler ve sıra dışı trikolarla gün ışığına adapte oluyor. Prada’da tenis eteğinin enerjisi, bol kaşmir hırka ve zarif altın düğmeli ceketlerle eşleşiyor. Burberry’ye gelince, Riccardo Tisci’nin 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonunun konforlu bölümünün vazgeçilmezi miniler; gömlekler, günlük trençkotlar ve yumuşak platform tabanlı süet ayakkabılarla servis ediliyor.

Stil konusunda ise klasik kurallar hâlâ geçerli: Bacaklarınızı sergileyecekseniz, daha ciddi ve ağırbaşlı bir üst giymelisiniz. Yararlı bir ipucu daha verelim; miniler, zarif gömlekler ve blazer ceketlerle mükemmel uyum sağlıyor. (Aşırı resmi bir stil ortaya çıkarsa, görünümünüzü ‘ışık’ işlevi görecek kadar beyaz ayakkabılarla tamamlayın.) Belden aşağı doğru genişleyen A formundaki eteklerin kusur örtmede daha başarılı olduğunu da ekleyelim. Geometrik, kalıplaşmış bir görünümden kaçınmak için cepli modelleri tercih edebilirsiniz. Daha rahat hissedecekseniz, mini eteğinizin altına mus çorap giyebilirsiniz; Versace bile bu yıl podyumda kalın, renkli mus çoraplara yer verdi. İzninizle, ehliyet sınavına gireceklere de siyah mini etek önerebilir miyim? Ben sınavı ilk denemede geçtim. Ve şimdi Mini Cooper kullanıyorum.

 

ETİKETLER: MİNİ ETEK , MİNİ COOPER