23 Ocak 2016

Erkek Modasının Unutulmaz 10 Podyum Anı

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Sezonlar geçtikce erkek modası hakkındaki görüş ve teoriler daha da karmaşıklaşıyor. Dikim, kumaş seçimi, renk ve formda yapılan yenilikler erkek modasının sıkıcı olduğunu iddia eden kesime büyük bir cevap oldu. Ama aynı zamanda hala bir erkeğin giyinme çabasını marjinal görüyor bir diğer kısım. Ve de bu yıl altın çağını yaşayan erkek-kadın cinsiyet sorgusu var gündemde.

Ghesquiere, Louis Vuitton'un reklam kampanyası için erkek bir mankene etek giydirdi. Burberry Sonbahar/Kış 2016 defilesinde David Bowie'ye selam gönderen sim makyajlı erkekleri, bu işe tuz biber oldu. Christopher Bailey’nin ise erkeği evet hassas ve zaman zaman da feminen olabilirdi; ama günün sonunda trençkotlu bir centilmen değil miydi? Peki şimdi ne oldu? 

Bu durum sadece erkegin özgürleşmesi ile alakalı değil. Veya kimliklerin birbirine karıştığı tezi, durumu tamamen açıklamıyor. Miuccia Prada'nın erkek ve kadını aynı defilede sunması onun kendi bakışından baktığımızda çok da radikal değildi çünkü o zaten organik ve doğal bir şekilde iki cinsiyeti öylesine ayırmıyordu.

vivienn westwood Vivienne Westwood'un 1991'de sergilediği koleksiyon Cut and Slash'den bir look, parça National Gallery of Victoria'da sergilenmekte ©Vivienne Westwood

Erkek modasına dair bu unutulmaz anlar sadece moda değil sinema tarihini de etkiledi. American Gigolo filminde Richard Gere’i giydiren Armani-1980 yapımı filmde Giorgio Armani Gere'e renkli pantolonlar giydirdi. Yani geçtiğimiz senelerde çoğu erkeği saran renkli pantalon furyası bundan 30 yıl kadar önceye dayanıyor. Versace’nin Mens without Ties’ı ise unutulamayacak durum ve anlardan sadece birkaçı.

Bir diğer yandan da erkek modasına ayrılan bütçe, ona gösterilen ilgiyle doğru orantıda yükselişe geçti. Günün sonunda pratik bir eylem olan giyim, bütün önemli anlarını birbirine katarak bugünlere güçlenerek geldi. Bugün erkek modasının erkekler kadar kadınlar tarafından gördüğü ilgi de bunun ispatı.

Erkek modası uzun süredir bir şeyler söylemeye çalışıyor. Ve görünen o ki, sadece kadının gardrobundan bir şeyler çalmadı erkek, birçok yeni şey de söyledi. Unutturmayan ve unutturmazken de günümüz erkek modasına ışık tutan anlara yakından bakalım.

ETİKETLER: ERKEK MODA HAFTASI , BURBERRY , VERSACE